Çiftçilere Müjdeli Haber

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Veli Kanburoğlu, hayvan yetiştiricilerinin mağduriyetini gidermek için her yaştan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme çalışmaları amacıyla yönetmeliklerde değişiklik yapıldığını bildirdi.

Çiftçilere Müjdeli Haber
 Kanburoğlu, yaptığı açıklamada; büyükbaş ve küçükbaş hayvanların küpeleme ve kayıt altına alınma çalışmaları kapsamında, her yaştan sığır cinsi hayvanların 30 Haziran 2014 tarihine, koyun ve keçi türü hayvanların ise 31 Aralık 2014 tarihine kadar küpelenerek kayıt altına alınması amacıyla "Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile "Koyun ve Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" 25 Aralık 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını belirtti.

Hayvan Küpeleme Çalışması

Bu nedenle, her yaştan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçi türü hayvanların küpelenerek kayıt altına alınması amacıyla, yetiştiricilerin Müdürlüğümüze başvurarak, kendi hayvancılık işletmelerinde bulunan her yaştaki küpesiz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını kayıt altına alınma işlemlerini yapabileceklerini belirten Kanburoğlu, şunları söyledi:

"Her yaştaki büyükbaş hayvanların kayıt altına alınma işlemi 30 Haziran 2014 tarihine kadar, Küçükbaş hayvanların kayıt altına alınma işlemleri ise 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapılabilecektir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin en kısa zamanda Müdürlüğümüze başvurması gerekmektedir. 30 Haziran 2014 tarihinden sonra büyükbaş hayvanı olan yetiştiriciler 20 günlükten büyük hayvanlarını, 31 Aralık 2014 tarihine kadar küçükbaş hayvanı olan hayvan sahipleri 6 aylıktan büyük hayvanlarını küpeletemeyeceklerdir. Bu tarihlerden sonra 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereğince büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını kayıt altına aldırmadıkları için idari para cezası uygulanacaktır. Yetiştiricilerimizin mağdur duruma düşmemeleri için Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekir."

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER