Çiftçinin bu yıl yüzü gülecek

Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, son yağan yağışların ilçedeki tarım faaliyetlerini etkilemediğini söyledi.

Çiftçinin bu yıl yüzü gülecek
 Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, kış mevsiminin başlamasıyla birlikte yağmur ve kar yağışının etkisini gösterdiği Yatağan’da, pazar gününü kadar her gün yağış bekleniyor. En düşük hava sıcaklığının 3 derece olarak beklendiği Yatağan’da, en yüksek hava sıcaklığı ise 13 derece olarak bekleniyor.

Yağışların şubat ayının ilk haftasına kadar süreceğini ifade eden Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday, bu yıl yağan yağmur ve karın ilçedeki tarım faaliyetlerini etkilemediğini kaydetti.

Son yağan yağışların yer altı ve yer üstü kaynaklarının zenginleşmesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Buğday, “Yağışlar nedeniyle çiftçilerimiz mağdur olmamıştır. Bu konuda odamıza her hangi bir başvurunun yapılmadı ve odamızca da hasar tespit çalışmasının yapılmadı” dedi.

Geçen yaz yaşanan kuraklığı hatırlatan Buğday, şöyle konuştu:

“Hatırlanacağı üzere, geçen kış az sayıda yağış yaşanmıştı ve ilçedeki sulama barajlarındaki doluluk oranı düşük seviyelerde kalmıştı. Bu nedenle, yaz aylarında ciddi anlamda kuraklık yaşamıştık. Çiftçilerimiz de bu durumdan olumsuz yönde etkilenmişti. Fakat çok şükür bu kış hem kar, hem de yağmur olarak ilçemiz bayağı yağış aldı ve ilçedeki tüm barajlar doluluk oranına ulaştı. Bunun etkilerini, önümüzdeki yaz göreceğiz.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 12:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68