Çiftçiye Destekleme Müjdesi

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Hibe Desteği müracaatlarının başladığı bildirildi.

Çiftçiye Destekleme Müjdesi
 Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Makine Ekipman desteklemeleri başvurularının başladığını belirtti. 
Yapılan açıklamada; Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tebliği ile Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulamaya konulduğu hatırlatılarak, Bireysel Sulama Makine ve Ekipman destekleme listesi; “Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması ve güneş enerjili sulama sistemleri kurulması” şeklinde sıralandı. 
Makine Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Tebliği ile ilgili olarak son başvuru tarihinin 30 Temmuz 2013 olduğunun belirtildiği açıklamada, Bakanlık tarafından oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı olan kişilerin desteklemelere başvuru yapabileceğinin altı çizildi ve; “Ayrıca, sulama kooperatifleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri de ana tüzüklerinde tarımsal üretim yapabileceklerinin yer alması şartıyla, kendilerine ait arazilerde veya kamu arazilerinden en az 10 yıl ve üzeri kiralama yaparak tüzel kişilik olarak başvuru yapabilecekler” denildi. 
Ayrıca açıklamada; “Hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilecek. Desteklemeler gerçek kişiler için 100 bin TL, tüzel kişiler için ise 200 bin TL'yi geçmeyecek” ifadeleri yer aldı.   

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 21:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER