CKD de Kanal İstanbul’a karşı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla, gündemdeki Kanal İstanbul projesine “Hayır” dediklerini bildirdi.

CKD de Kanal İstanbul’a karşı

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, gündemdeki Kanal İstanbul projesiyle ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Madde madde Kanal İstanbul’a neden “Hayır” dediklerini açıklayan Karataş, projenin hayata geçmesini isteyenleri de İstanbul Şehircilik Çevre ve İl Müdürlüğü ile Çevre Şehircilik Bakanlığı Çed İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne itirazda bulunmaya davet etti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Kanalın açılışında çıkarılacak olan hafriyat, kesilecek ağaçlar, büyük bir çevre kirliliğine sebep olacak ve deprem riskini artıracaktır. Su kaynaklarımız zarar görecek, ekolojik sistem ve iklimin değişmesi söz konusu olacaktır. Bölgede tarım, hayvancılık ve balıkçılığın zarar görecektir.  Trafik ve nüfusun artarak bölgenin tüm yapısı değişecektir. Her tip ve tonajda savaş gemileri hiç bir bildirimde bulunmadan boğazlardan geçebilecektir. Toplam maliyetinin şimdilik kaydıyla 20 milyar dolar olarak öngörülen bu proje ile çocuklarımızın geleceğine aktarılacak kaynaklar ziyan edilecektir. YAP- İŞLET-DEVRET modeliyle yapılacak olursa bütün kazanç yabancıya gidecektir. Montrö antlaşması ihlal edilerek Türkiye Cumhuriyeti’nin boğazlar üzerindeki egemenlik hakları ortadan kalkacaktır. Ülke güvenliğimiz tehlikeye gireceği için, çevre kirliliği yaratacağı için ve ülke ekonomisini sarsacağı için Kanal İstanbul’a ‘hayır’.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68