CKD, Özgecan Aslan’ı andı

Mersin'de bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan, vefatının 4. yılında Yatağan ilçesinde anıldı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, Aslan'ı anmak amacıyla basın açıklaması yaptı.

CKD, Özgecan Aslan’ı andı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla Mersin'de bindiği minibüste öldürülen ve kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan’ı, vefatının 4. Yılında andı.

11 Şubat 2015'te öldürülen Özgecan Aslan'ın ölümünün 4. yılında hala unutulmadığını söyleyen Karataş, şiddet sonucu öldürülen kadınlar için içlerinin yandığını kaydetti.

Karataş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Anne olacağına kadına yönelik şiddetin sembolü haline geldi Özgecan Aslan. Anısına heykeller dikildi, filmler çekildi, parklar, anıtlar yapıldı, yürüyüşler düzenlendi” Hepimizin ortak dileği Özgecanlar ölmesindi”. Her 11 Şubatta yüreklerimiz şiddete uğrayarak ölen kadınlarımız için yanıyor. Her gün medyada, sokak ortasında bıçaklanan, boğazlanan, yakılan, tekmelenen, yumruklanan, öldürülen kadınlar yer alıyor. Her biri ile ayrı ayrı bıçaklanıyoruz, yumruklanıp öldürülüyoruz. Toplumun her kesimine sinen şiddet, çocuklar ve kadınlar üzerinde vücut buluyor. Cumhuriyet değerlerinden, Cumhuriyet felsefesinden uzaklaşıldıkça kadın ve çocuk kimsesiz kalmaktadır. Bilimsellik ve laiklikten, halkçılık ve devletçilikten uzaklaştıkça toplumu bir arada tutan yapı taşları zarar görmektedir. Medya üzerinden topluma sunulan yaşam felsefesi insanları yalnızlaştırıp bireycileştirmektedir. Aile değerleri hafife alınmakta insanın insana sevgi ve saygı ile yaklaşımı alay konusu olmaktadır. Türkiye büyük bir ekonomik kriz içinde, tüketim toplumu halindedir. Ekonomik krizin sıkıntıları, eğitim ve sağlıktaki gericileşme, Cumhuriyet değerlerinden kopuş, kadın ve çocukların hayatına şiddet, taciz, tecavüz, yokluk olarak geri dönmektedir. Şiddete, gericiliği ve bölücülüğü yaratan emperyalizme karşı bütün kadınlar birlikte güç yaratarak karşı koyabiliriz.  Ülkemizin, emperyalizm tarafından içeride ve dışarıda saldırıya uğradığı, ateşle sınandığı bu zor günlerde kadınların farkındalığına birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla gereksinim vardır. Yani şiddete karşı mücadele ancak örgütlü olmakla mümkündür. Bunun için, Vatan ve millet sevgisi taşıyan, Atatürk gibi zorluklarla yılmadan mücadele eden tüm kadınları Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne üye olmaya Cumhuriyet devrimlerine sarılmaya davet ediyoruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER