22 Haziran 2018 Cuma

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

CKD’dan Diyanet’e “buluğ çağı” tepkisi

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kızlar ve erkekler, buluğ çağına girdiğinde nikah kıyabilirler” açıklamasına tepki gösterdi.

05 Ocak 2018 Cuma 08:41
Bu haber 933 kez okundu
CKD’dan Diyanet’e “buluğ çağı” tepkisi

 Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB)internet sitesinde yer alan bilgide “Kızlar ve erkekler, buluğ çağına girdiğinde nikah kıyabilirler” ifadesine tepki gösterdi.

Karataş, yaptığı yazılı basın açıklamasında, DİB’in son yıllarda internet sitesi üzerinden toplum ahlakını şer-i düzene göre şekillendirmeye çalıştığını ileri sürerek, “Amasız, fakatsız bütün kadınlar, bütün anneler, tek ses tek yürek olarak karanlık ellere karşı duracağız” dedi.

DİB’in bir an yaptıkları açıklamayı düzeltmeleri gerektiğini belirten Karataş, “Fiziksel ve ruhsal gelişimini  tamamlamamış  9 yaşındaki  kız çocuğunun  evlendirilebileceği  ve gebe kalabileceği, 12 yaşındaki  erkek çocuğunun  baba olabileceği  fetvasını veren diyaneti  uyarıyoruz. Verdiğiniz fetva anayasamıza, medeni hukukun evlenme ehliyeti ilgili emredici hükümlerine ve çocuk haklarını korumaya yönelik düzenlenmiş olan uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Ama her şeyden önce insanlığa, ahlaka ve vicdana aykırıdır” diye konuştu.

Karataş tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Çocukların çocukluğunu yaşayamadığı bir toplum mutlu olabilir mi? Çocuk velisinin onayı ile okula gitmelidir, nikâha değil. Defalarca dile getirdiğimiz gibi çocuklarımızın geleceğine, çocuklarımızın yarınlarına ve çocuklarımıza uzanacak karanlık ellere biz kadınlar set olacağız. Türkiye Cumhuriyeti laik sosyal bir hukuk devletidir. Karanlık zihniyetler teslim olmayacağız.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV