21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

“Çocuk istismarına karşı sadece yasal düzenleme yetmez”

Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi, çocuk istismarıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, çocuklara istismarda bulunanlar için “Mutlaka cezalandırıldıktan sonra tedavi edilmeli, kontrolde tutulmalıdır” önerisinde bulundu.

09 Mart 2018 Cuma 09:11
Bu haber 327 kez okundu
“Çocuk istismarına karşı sadece yasal düzenleme yetmez”
Yatağan Kent Konseyi Kadın Meclisi Suna Arslan, çocuk istismarıyla ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Arslan, çocuk istismarının toplumu temelden sarsan büyük bir sorun olduğunu belirterek, “Ülkemizde son beş yılda çok büyük artış göstermiştir. Önlem alınmaz ise; önü alınmaz derecede büyüyeceği kesindir. Önlemler ne olmalıdır? Toplumun her kesimi, istismarcıya verilecek cezaların artırılmasını istemektedir. Cezalar artırılmalı, caydırıcı bir düzeye getirilmelidir. İstismarcı iyi hal uygulamasından yararlanamamalıdır. Yasal düzenlemede 18 yaşını doldurmamış her bireyin çocuk olduğu kabul edilmelidir” diye konuştu.

İstismarın sıradan bir suç olmadığını vurgulayan Arslan, “Öncelikle sosyolojik nedenleri araştırılmalı, toplumun cinsel yaşamı, tabularımız yeniden gözden geçirilmelidir. Eğitimde, çocuklarımıza cinsellik eğitimi verilmeli, eğitim müfredatında bu konuda süreklilik sağlanmalıdır. Bunun yanında aileler de uyarılmalı ve eğitilmelidir” dedi.

Arslan, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
“İstismar normal bir insanın işleyebileceği suç tipi değildir. İstismarcı psikolojik sorunları olan kişidir. Mutlaka cezalandırıldıktan sonra tedavi edilmeli, kontrolde tutulmalıdır. Hadım etmek, ilaçlamak sorunun temelden çözümü olamaz. En büyük sorun, istismara uğrayan çocuğun durumudur. İstismara uğrayan çocuk; psikolojik travma geçirmiştir. İstismar anını yaşamının her anında yeniden yaşayacaktır. Tedavi edilmeli, sağlıklı olarak topluma kazandırılmalıdır. Psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı gelişmiş, eğitimli toplumlarda bu tür suçlara sık rastlanmadığı bilimsel bir gerçektir. Sağlıklı topluma ulaşabilmek için; hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.”

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV