“Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Yatağan Şubesi, Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı kapsamında, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi teklifinin, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine tepki gösterdi.

“Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz
 Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş, içerisinde müftülere nikah kıyma yetkisinin verildiği Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik tasarısının, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmesine tepki gösterdi.

Karataş, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce CKD olarak, 25 Temmuz 2017’de iktidar partisi tarafından  meclise sunulan tasarıya karşı defalarca itiraz etmemize, uyarmamıza rağmen  bu acelenin nedenini anlamak mümkün değil. Ankara'da  ekim ayı boyunca her türlü eylem yasağı kararının gerekçesini de böylece anlamış bulunuyoruz.

Ülkemizin birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu zor zamanlarda bu ayrıştırıcı tasarı vahim bir hatadır.  Umuyoruz ki mecliste aklıselim galip gelir ve tasarı reddedilir.

İtirazlarımızı uyarımızı tekrarlıyoruz. Tasarı yürürlükteki Medeni Kanuna ve Anayasaya aykırıdır. Laik Cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir. Medeni Kanun ile belediyelere verilen resmi nikâh kıyma işlemlerinde bugüne değin hiçbir yetersizlik söz konusu olmamıştır. Ülkemizde isteyen herkes, inancına göre dini nikâh yapabilmektedir. Bu şartlarda tasarının hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Gizli amacın cumhuriyet rejimini yıkmak olduğu açıkça görülmektedir. Cumhuriyet Kadınları olarak buna izin vermeyeceğiz.

Atatürk'ün kurduğu ve hepimizin yaşatmakla  yükümlü olduğu  laik cumhuriyet rejiminin yıkılmasına, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın ve çocuk hakları ihlallerine, mer'i kanunlarımız ve Anayasamızın yok sayılmasına seyirci kalmayacağımızı, tüm yasal ve demokratik direnme haklarımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz. Laik cumhuriyetten, kadın ve çocuk haklarından yana olan tüm vatandaşlarımızı da birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

Berna KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56