Cumhuriyetin 94. Kurulu Yıldönümü Yatağan’da kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Yatağan ilçesinde coşkuyla kutlandı. Cumartesi günü çelenk töreniyle başlayan kutlamalar, pazar günü resmi geçit töreniyle sona erdi.

Cumhuriyetin 94. Kurulu Yıldönümü Yatağan’da kutlandı
 Yatağan ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle çelenk töreni düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Yüzbaşı Onur Kökner, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Kaymakamlık, garnizon komutanlığı ve belediye çelenklerinin anıta konmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Çelenk töreninden bir gün sonra 29 Ekim Pazar günü sabahı, Yatağan otogarında bir araya gelen ilçe protokolü, öğretmen ve öğrenciler, “Cumhuriyet ve Şehitleri Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kaya Köstepen Şehir Stadı’nda sona eren yürüyüşün ardından resmi geçit töreni düzenlendi.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Yüzbaşı Onur Kökner, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende konuşan Kaymakam Çiçek, cumhuriyetin 94’üncü yıldönümünü büyük bir heyecan ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

29 Ekim’in, Türk milletinin bağımsızlığını tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu belirten Çiçek, “Bugün insanlık tarihinin yaşadığı en çetin savaşlar sonucunda bir milletin bağımsız ve özgür yaşama iradesini kemikleştiği gündür. Bugün ya İstiklal ya ölüm diyerek kanının son damlasına kadar vatanı savunacağı tüm dünyaya haykıran ecdadımızın cumhuriyeti bizlere armağan ettiği gündür” dedi.

Çiçek, Anadolu coğrafyasında bugüne kadar birçok devletin hüküm sürdüğünü anımsatarak, şöyle konuştu:

“Eğer çağın gereklerine ayak uyduramazsınız eğer kendinizi ve çocuklarınızı iyi yetiştiremezseniz gerektiği kadar çalışmazsanız ve farklı düşüncelerinizi, farklılıklarınızı ayrışma nedeni olarak görürseniz tarihin tekerrür etmesi kaçınılmaz olabilir. İçinde yaşadığımız coğrafyanın bedelini ecdadımız kanları ve canları ile fazlasıyla ödediler. Bu coğrafyanın her karış toprağı şehit kanları ve şehit annelerinin gözyaşları ile sulanmıştır. Bu bakımından bizim için kutsaldır, bu bakımından bizim için vazgeçilmezdir. Bütün nedenlerden dolayı her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekmektedir. Her zamankinden daha çok çalışmamız gerekmektedir.”

Çiçek’in konuşmasının yanı sıra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu.

Tören, Yatağanspor Okçuluk Takımı’nın gösterisi, Ahi Sinan Folklor Araştırma Derneği’nin halk oyunu gösterisi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin verilmesiyle sürdü.

Yatağan ilçesindeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, resmi geçit töreniyle sona erdi.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER