Cumhuriyetin 96’ncı yılı coşkuyla kutlandı

Yatağan ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen törenler, renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Cumhuriyetin 96’ncı yılı coşkuyla kutlandı

Yatağan ilçesinde, 28 Ekim Pazartesi günü başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 29 Ekim Salı günü sabahında, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek’in makamında tebrikleri kabulüyle başladı.

Tebriklerin kabulünün ardından otogar yanında bir araya gelen ilçe protokolü ve vatandaşlar, kortej eşliğinde törenlerin yapılacağı Kaya Köstepen Şehir Stadı’na yürüdü.

Burada, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Garnizon Komutan Vekili Hava Tabip Binbaşı Serkan Sorkaç tarafından vatandaşların bayramının kutlanmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü.

Günün anlam ve önemini beliren konuşmayı yapan Kaymakam Çiçek, “Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bilindiği gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir. Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir.

İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir.

Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Tabi ki ülkemizin bu gelişimine uygun olarak Yatağanımızda da büyük gelişme ve ilerleme kaydedilmiştir.

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 92. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun” diye konuştu.

Tören, günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması, “Cumhuriyeti biz böyle kurduk” adlı gösterinin sunumu, halk oyunları gösterisi ve hafta nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve afiş yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesiyle sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68