Dedesinin izinde 52 yıl sonra “Küçük Malatya”da

İsmet İnönü’nün torunu CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Gülsün Ayşe Bilgehan, Yatağan’a gelerek Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ı ziyaret etti.

Dedesinin izinde 52 yıl sonra “Küçük Malatya”da
 Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü’nün kızı CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Gülsün Ayşe Bilgehan, Yatağan’a gelerek Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık’ı ziyaret etti.

Bilgehan’a, ziyareti sırasında Muğla milletvekilleri Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Başkanı Mürsel Alban, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve partililer eşlik etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, İsmet İnönü’nün başbakanlık görevi sırasında 1963 yılında Yatağan’a geldiğini, İnönü’nün bu sırada, Malatya’nın o dönem CHP’nin kalesi olarak görülmesi nedeniyle “Küçük Malatya’ya hoş geldin” şeklinde karşılandığını hatırlattı.

Yatağan hakkında bilgiler veren Işık, ilçenin giderek nüfus kaybettiğini söyledi. Işık, bunun sebebini ise termik santralin özelleştirme sürecinde emekli olarak ilçeden ayrılan işçilere bağladı. İlçenin bugüne kadar hava kirliliğiyle hatırlandığını belirten Işık, kirliliğin devam ettiğini ifade etti.

Halkın, belediyenin çalışmalarından memnun olduğunu, bu nedenle 4 dönemdir kendisini başkan seçtiğini kaydeden Işık, “Hizmetlerimizi yaparken, hükümetten 5 kuruş yardım almıyoruz. Burada yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Babasının İsmet İnönü hayranı olduğunu söyleyen Işık, “İlçemizin en büyük bulvarının adı İnönü Bulvarıdır. Bir mahalleyi böldüm, birinin adını cumhuriyet, birini ise Atatürk Mahallesi koydum. Bir büyük caddeye de Bülent Ecevit Caddesi adını koyduk. Partililerimize sahip çıkma açısından, elimizden gelen her şeyi korkmadan yapıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin dünyada çok özel bir yeri olduğunun altını çizen CHP Ankara Milletvekili Gülsün Ayşe Bilgehan ise, “Bu ülkede hala milyonlarca Atatürk ve İnönü’nün torunu var. Bunlardan bir tanesi de Hasan Haşmet Işık’tır. Gerek Hasan Haşmet Işık, gerek Osman Gürün, gerek il başkanımız ve milletvekillerimiz, bize cesaret veriyor. CHP’nin gurur kaynaklarısınız” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 19:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
muhalif kişi
muhalif kişi - 7 yıl Önce

Sahip çıkma sokak isimleri ile mi oluyor?

ali
ali - 7 yıl Önce

dedesinin heykeli vardı belediye nereye götürdü? bilen varmı? heykel eski tuvaletin oradaydı

SIRADAKİ HABER

banner68