banner80

Dekandan “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” Konferansı

Bu yıl “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” temasıyla kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası, düzenlenen konferansla sona erdi.

Dekandan “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” Konferansı
 Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu yıl “Peygamberimiz, Din ve Samimiyet” temasıyla kutlanan Kutlu Doğum Haftası, Yatağan’da da geniş kapsamlı etkinliklerle kutlandı. Yatağan İlçe Müftülüğü’nce düzenlenen etkinlikler hafta boyunca sürerken son olarak GELİ Sosyal Tesisleri’nde Prof. Dr. Kadir Özköse’nin konuşmacı olduğu konferans düzenlendi.

Cumartesi günü düzenlenen etkinliğe, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, din görevlileri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın sunuculuğunu Yeni Mahalle Camii İmam Hatibi Cemil Çamcı’nın yaparken program, saygı duruşu, İstiklâl Marşı’nın okunması ve Aşağı Camii Din Görevlisi Süleyman Bayram’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yatağan İlçe Müftüsü Şahabettin Yılmaz, programa katılanları selamladı ve katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Yılmaz’ın ardından kürsüye çıkan Yatağan Atatürk İlkokulu öğrencileri İdil Gündüz ve Fatma Bahar Özdemir, kendi yazdıkları “Samimiyet” konulu şiirleri okurken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Hamza Uyanık’ın okuduğu naat, duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özköse, yaptığı konuşmada “Din ve Samimiyet” konusuna vurgu yaparken ihlâs ve samimiyetin, sadece inanç ve ibadetlerde değil, insanlarla ilişkilerdeki önemini işaret etti. Hz. Muhammed’in, kulluğa, itaate, dürüstlüğe, doğruluğa ve ıslaha, haramdan kaçınmaya, Allah'ın dinine yani güzelliklere çağırdığını dile getiren Özköse; “Samimiyet; ihlâstan, halislikten gelir. İnsan önce kendisine karşı samimi olabilmeli, Rabbine karşı samimi olmalı, samimiyetle ibadet etmeli. Samimiyet, yaptığınız işi hakkıyla yapmaktır, işte, sözde samimiyet gerekir. Samimiyet dinimizin her şeyidir. Eğer samimi olarak her şeyimizi yerine getirirsek Rabbimiz bizlere yaptığımız, yapacağımız her şeyi bereketli kılar. Neticede meyvelerini hepimiz birlikte görürüz” ifadesinde bulundu.

Program boyunca salonun girişinde konuklara lokma ikramında bulunulurken, salon girişine yerleştirilen stantla Suriye’de zor durumda bulunan vatandaşlara yardım için yardım kampanyası başlatıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68