Demir; “İşçilerini Bile Dinlemek İstemeyen Bir Cumhurbaşkanı Adayını Kınıyorum”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Başbakan – Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla Mitingi öncesinde Yatağan işçilerine yapılan müdahale nedeni ile bir basın açıklaması yaptı. Demir yaptığı basın açıklamasında “İşçilerini Bile Dinlemek İstemeyen Bir Cumhurbaşkanı Adayını Kınıyorum” dedi.

Demir; “İşçilerini Bile Dinlemek İstemeyen Bir Cumhurbaşkanı Adayını Kınıyorum”
 CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Başbakan - Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Ağustos Çarşamba günü Muğla il merkezindeki mitingi öncesinde Yatağan enerji ve maden işçilerine yönelik yapılanları yapmış olduğu basın açıklaması kınadı. Demir tarafından yapılan açıklamada; “Cumhurbaşkanlığı seçimi için dolanan AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan, her mitinginde etnik ve mezhepsel bir dil kullanarak Türkiye’de ayrımcılığı tetiklemektedir. Karşısındaki adayları ağır bir dille eleştiren Erdoğan, ırkçı söylemlerle mezhepsel ayrılıkları günlük siyasete malzeme yaparak oy peşinde koşmaktadır.

Erdoğan’ın kullandığı ayrımcı dilin yanı sıra seçim çalışmaları için gittiği illerde adeta “olağanüstü hal” ilan edilmektedir. “Milletin adamı” olma sloganıyla yola çıkan Erdoğan, Yatağan işçilerinin aylardır sürdürdüğü direnişi görmezden gelmektedir. Kulaklarını tıkadığı Yatağan işçilerine, Muğla’da şiddet uygulatmaktan kaçınmamakta, işçilerin “iş ve ekmek” taleplerini duymamaktadır.

Taleplerini hem termik santral önünde hem de Ankara’da çadırlar kurarak dile getirmeye çalışan Yatağan işçileri, Erdoğan’ın Muğla’ya gelmesi üzerine isteklerini bir kez daha en güçlü biçimiyle haykırmak istemişlerdir. Otobüslerle Muğla’ya giden işçilerin yolu defalarca kesilmiş ve kimlik kontrolü gerekçesiyle dertlerini anlatmaları engellenmiştir. Bu da yetmezmiş gibi ekmek kazandıkları ilçenin merkezi olan kente girmeleri önlerine kurulan barikatlarla, 2 akrep ve 2 TOMA aracıyla zor kullanılarak yasaklanmıştır.

Bu yasakçı tutum karşısında demokratik haklarını kullanan Yatağan işçileri, kente girişlerinin engellenmesini protesto etmişlerdir. Ardından polis sert bir biçimde işçilere müdahale ederek aralarında Yatağan Maden-İş Şube Başkanı Süleyman Girgin’in de bulunduğu 50 işçi yaka paça gözaltına alınmıştır.

Erdoğan ise miting için gittiği Muğla’da polisin Yatağan işçilerine sert bir biçimde gerçekleştirdiği müdahaleye seyirci kalmış, 50 Yatağan işçisinin gözaltına alınmasının emrini kolaylıkla vermiştir.

Ortaya çıkan manzara; bu ülkede işçilere kıymet verilmediğini bir kez daha ortaya koymuştur. Büyük yolsuzluklara imza atanlar elini kolunu sallaya sallaya gezerken, işçiler ekmek kazandıkları kentlerine dahi alınmamaktadırlar. Bu ülkede hırsızlıklar değil işçilerin haklı talepleri engellenmektedir. Bir padişahlık düzenindeymişsesine davranan Erdoğan, keyfi bir biçimde toplumun her kesimine yasaklar koymaktadır.  Böylesi bir manzaranın ortaya çıkmasının sorumlusu bir iktidar gayrimeşrudur.  Her fırsatta kin ve nefretini dile getiren böylesi bir adayın ise Anayasa’da belirtilen Cumhurbaşkanı’nın özelliklerini taşımadığı ayan beyan ortadadır. Ayrıca bu durum “milletin adamı” olma iddiasında olan birinin insanlığından, vicdanından şüphe ettirmektedir.

Bugüne kadar sürdükleri haklı mücadelelerinde ve direnişlerinde yanlarında olduğumuzu belirttiğim Yatağan işçilerine yapılan müdahaleyi kınıyorum. İşçilerimiz bir an önce serbest bırakılmalı işçilerimizin taleplerine kulak verilmelidir. Anayasal bir hak olan protesto hakkını görmezden gelen Erdoğan hakkında, hala sorumluluklarının farkında olan Cumhuriyet Savcıları gerekeni yapmalıdır. İşçilere değil, halkı soyanlara barikat kurulmalıdır.

Buradan halkımıza da seslenmek istiyorum: Talanı, yalanı, zulmü kendisine ilke edinmiş bir Cumhurbaşkanı adayını değil, bu ülkede barışı, kardeşliği ekmeyi kendisine görev bilmiş bir adaya oy verin” deniliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68