Demir: “Yıkılan Demir Köprüler Bir An Evvel Ayağa Kalkmalı”

Demir: “Yıkılan Demir Köprüler Bir An Evvel Ayağa Kalkmalı”

Demir: “Yıkılan Demir Köprüler Bir An Evvel Ayağa Kalkmalı”

Muğla CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, geçtiğimiz cumartesi günü Yatağan'a gelerek yıkılan demir köprülerde incelemede bulundu. Demir, 1919 yılında İtalyanlar tarafından yapılan bu köprülerin yeniden onarılması, iki ülke arasındaki bağı da güçlendirecektir ve yeni bir dostluğun başlangıcı olacaktır” dedi.

Muğla CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir'e, gezisinde, İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar, İl Genel Meclis Üyesi Eyüp Katırcı, CHP İlçe Başkanı Kamil Genek, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Belediye Meclis Üyesi Tarcan Oğuz, Bozüyük Belediye Meclis Üyesi Asım Demirel ve gazeteciler eşlik etti.

2005 yılında yıkılan Demir Köprü ve 2006 yılında yıkılan Kayırlı Köprüsü'nde inceleme yapan Demir, basına yaptığı açıklamada; “Yatağan her ne kadar Termik Santraliyle adını duyursa da burada Lagina, Stratonikeia gibi çok önemli antik kentler, jeopark alanı gibi çok önemli turizm merkezleri var. Bu nedenle bu yörenin önemi her geçen gün artmakta, buna paralel de bu antik kentlerde bazı suçlar işlenmekte. Biz de tüm ilgili kurumlarla iş birliği yaparak ilimizdeki ören yerlerinin daha iyi korunması için proje geliştiriyoruz. 1919 yılında İtalyanlar tarafından yapılan tarihi demir köprüler yıkılalı uzun zaman olmasına rağmen henüz onarılmadı. Bu köprülerin yeniden onarılması iki ülke arasındaki bağı da güçlendirecektir. Yeni bir dostluğun başlangıcı olacaktır. Tarihimize ışık tutan bu köprülerin bir an evvel ayağa kaldırılması için ilgili tüm kurumlarla görüşerek gündeme getireceğiz. Çünkü jeopark alanı içinde olan bu köprülerin çok önemli yeri var” dedi.

Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık da yaptığı açıklamada; “köprülerin onarılmamasından dolayı 7 yıldır çok mağduriyetler çekiliyor. Demir Köprü onarılınca mermer kamyonlarını şehir içine sokmayacağız.  Köprülerin bin an evvel ayağa kalkması için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Yıkılan Kayırlı Köprüsü yanında balıkçı lokantası işleten Muzaffer Dağ, Muğla CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve beraberindekilere çay ikram ederek çekilen sıkıntıları dile getirdi. Dağ; “gerçekten çok mağduruz, araçlar 20 kilometre dolaşmamak için tünelden ters yönden riske giriyor. Allah korusun bir kaza yaşanabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90