Demirköprü Onarım İçin Çok Bekleyecek

Demirköprü Onarım İçin Çok Bekleyecek

Demirköprü Onarım İçin Çok Bekleyecek

2005 yılının Mayıs ayında mermer yüklü bir kamyonun, köprünün üst bağlantılarını fark etmeden ve suratla köprüye girmesi sonucu yıkılan tarihi köprünün tadilatı, 7 yıl geçmesine rağmen bir türlü yapılamıyor.

1919 yılında İtalyanlar tarafından, maddenin genleşmesine uygun olarak, raylı sistem üzerine kaynaksız olarak yapılan Demirköprü'nün, aynı zamanda Anıtlar Yüksek Kuruculu'nca tescili bulunuyor. Uzun yıllar Aydın, Muğla, Milas Karayolu'na hizmet eden tarihi köprü, Karayolları'nın güzergâhlarının değişmesinden sonra da bölgede büyük hizmetler veriyor, tarihi olması dolaysıyla da, ilçenin sembolü oluyordu. 2005 yılının bahar ayında, köprünün mermer yüklü kamyon tarafından yıkılmasından sonra, bir süre köprünün sahibi bulunamadı. Muğla Valiliği'nce yapılan araştırmalar sonunda, köprünün Karayolları'na ait olduğu anlaşıldı. Karayolları, ilçemizden gelen yoğun talep üzerine, köprünün enkaz kaldırma ihalesini yaptı. Sözde, hemen ardından köprünün aslına uygun yapılması için onarım ihalesi yapılacaktı. Her nedense, bu ihale bir türlü yapılamıyor. Vatandaşlar ise her gün gazetemizi arıyor ve bizleri gördükleri yerde “Demirköprü ne zaman yapılacak” diye soruyorlar?

Özellikle bu köprüyü kullanamayan çiftçiler; “köprü yıkılalı 7yılı geçti, kaç yıl daha bekleyeceğiz” diyorlar.

YAVA KÖPRÜSÜ DE YAPILMADI

Öte yandan 1919 yılında yine İtalyanlar tarafından, hiç kaynak kullanılmadan, maddenin genleşmesine karşı raylı sistem üzerine inşa edilen, ilçemize 14 kilometre uzaklıkta Yava Köyü hudutları içerisinde Kayırlı Çayı üzerindeki  'Demirköprü'den, geçişi yasak olmasına rağmen, yine ağır tonajlı bir kamyonun geçmesi sonucu yıkılmıştı. Tescili olmayan bu köprü de henüz bu güne kadar yapılmadı. Yetkileri beklemekten başka yapacak bir şey yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68