17 Ağustos 2018 Cuma

Yatağan Termik Santrali’nde can telaşı

“Demokrasinin temelleri basın özgürlüğünün korunmasıyla gelişir”

Türk basınında sansürün kaldırılışının 110. yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Süleyman Akbulut, “Demokrasinin sağlıklı temeller üzerinde yükselmesinde, basın özgürlüğünün korunması ve geliştirilmesinin büyük bir önemi vardır” dedi.

24 Temmuz 2018 Salı 08:46
Bu haber 182 kez okundu
“Demokrasinin temelleri basın özgürlüğünün korunmasıyla gelişir”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Süleyman Akbulut, 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte kutlanmaya başlanan Türk basınında sansürün kaldırılış yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olan 24 Temmuz tarihinin Türkiye’de her yıl Basın Bayramı olarak kutlandığına işaret eden Akbulut, günümüzde genel olarak gerek medyanın, gerekse meslektaşlarının içinde bulunduğu zor şartlar ve basın özgürlüğünün önündeki engellerin tam anlamıyla kaldırılamaması nedeniyle Basın Bayramı’ndan söz edilmesinin mümkün olamayacağına vurgu yaptı.

Akbulut, “Önceki yıllarda da olduğu gibi bu yıl da 24 Temmuz tarihi, mesleğimiz ve meslektaşlarımız için basının birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür; özgürlüğün kriterleri medeni dünyaya uygun biçimde, evrensel kriterler anlamında oluşturulmadığı sürece böyle kalacaktır” dedi.

Kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimseyen, kamuoyunu bilgilendirme görevini etik ilkelerden ödün vermeden yerine getiren basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğuna işaret eden Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, sözlerini şöyle tamamladı:

“Demokrasinin sağlıklı temeller üzerinde yükselmesinde, basın özgürlüğünün korunması ve geliştirilmesinin büyük bir önemi vardır. Basının, sansür ve benzeri sınırlamalara maruz kalmadan sorumluluklarını yerine getirebilmesi için basın özgürlüğünün her şartlar altında gözetilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de sansürün kaldırılması, Türk basının gelişmesi bakımından en önemli dönüm noktası olacaktır. Basın özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılmasının yanında, gazetecilerin elinden alınan sosyal ve ekonomik hakların geri verilerek, meslektaşlarımızın her anlamda güvenceye kavuşmasını bekliyoruz. Halkımızın haber alma özgürlüğü anlamına da gelen gerçek basın özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyor, Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak meslektaşlarımızın 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.”

Berna KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV