DENİZ AMBULANSLARI!

DENİZ AMBULANSLARI!

DENİZ AMBULANSLARI!

Sağlık Bakanlığının “Deniz Ambulansları” projesinden Muğla'daki turizm merkezleri de öncelikli olarak yararlanıyor.

Bakanlığın bu önemli projesi çerçevesinde, ülkemiz turizminin odak noktalarından birisi durumundaki Muğla'da, önemli turizm merkezlerinden Bodrum, Marmaris ve Fethiye'ye birer adet deniz ambulansı konuşlandırılarak yöre halkının ve turizmin hizmetine sokuluyor.

Tam donanımlı deniz ambulanslarının da, 2012 yılından itibaren yöredeki sahillerde sağlık hizmeti vermeye başlayacağı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak, Muğla'daki basın mensuplarına “Muğla 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi”nde bir açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Dr.İskender Gencer, deniz ambulanslarının 2012 yılı başında Muğla'ya gelerek,  Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi önemli turizm merkezlerinde ve yakın çevresindeki sahillerde  hizmet vermeye başlayacağı müjdesini verdi.

Denizlerde meydana gelebilecek kazalara en kısa sürede ulaşmanın ve acil sağlık hizmeti vermenin hayati önem arz ettiğine dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, böylece ülke turizmi için de çağdaş sağlık hizmetlerinin en seri bir şekilde verilebileceğini kaydetti.

Bu tanıtım toplantısına da, İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer,'in yanı sıra, Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Hakkı Timur, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Åžube Müdürü Bekir Bayat ve  İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ali Burak Mülayim ile, Muğla'daki basın mensupları katıldı. 

Deniz ambulanslarında görev yapacak doktor ve personellere gereken hizmet içi eğitiminin verileceğini belirten İl Sağlık Müdürü İskender Gencer, “Kentimiz yılda 3 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Bin 124 kilometre kıyı şeridine sahibiz. Denizlerde vaka olayları yaz aylarında ister istemez artıyor. Bunun için bakanlığımız tarafından alınacak olan 7 ambulanstan üçü Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de hizmet verecek. Bodrum Deniz Kurtarma ile olan protokolümüze devam edeceğiz. Deniz ambulanslarında görev yapacak doktor ve personellere eğitim verilecek. Ambulanslar 2012 yılından itibaren hizmet vermeye başlayacak” şeklinde  özet bilgiler  verdi.

Muğla'daki 112 Acil Serhis hizmetleri hakkında da, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ali Burak Mülayim rakamlarla şu bilgileri veridi.“İl genelimizde 2002 yılında 12 olan istasyon sayımız 30'a, ambulans sayısı 13'den 36'ya yükseldi. 2002 yılında ambulans ile taşınan vaka sayısı 3 bin 484 iken, bu sayı 2010 yılında 19 bin 598 oldu. 2010 ve 2011 yıllarında kent merkezlerindeki vakalara ilk 10 dakika içinde ulaşma oranımız yüzde 92 olarak gerçekleşti. Kırsaldaki vakalara ilk 30 dakika içinde ulaşma oranımız ise yüzde 95. Hava ambulansları ile son 2 yılda 291 vaka, başka illere nakledildi. Ambulanslarda görev yapan doktorlarımız ve diğer personelimiz hayat kurtarmak için üzerlerine düşen her şeyi yapıyorlar. 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde 3'ü doktor olmak üzere 29 personel görev yapıyor. Merkezde görevli personel günde yaklaşık 4 bin çağrı alıyor ve bunların sadece 200'ü gerçek vaka olma özelliği taşıyor. Ambulans Takip Sistemi sayesinde vakaya çıkan ambulansları konumu, hızı, personel sayısı ve vakaya ulaşma zamanı bilgisayar ortamında anlık olarak izleniyor

Tatillerini geçirmek için yöreye gelen turistler için hayati önem arz eden konu hiç şüphesiz, her hangi bir kazada veya sağlık sorunun ortaya çıkması durumunda, hekimler ve yardımcı sağlık personeliyle  verilen  sağlık hizmetidir.

Sahillerdeki deniz araçlarının seyri ve su sporu yapmak amacıyla seyreden jet skilerin kaza yapmaları halinde, 2012 yılında hizmete verilecek “Deniz Ambulansları” bu nedenle önemli bir eksiği karşılamış olacak.

İlde bulunan Dünya standartlarındaki yataklı sağlık kurumlarının yanında, “112 Acil Servisleri” kanalıyla sunulan çağdaş sağlık hizmetleri, hiç şüphesiz turizm sektörünün başarısına olumlu yönde yansıyacaktır.

 O nedenle “ Deniz Ambulansları” Muğla ili ve ülkemiz turizmi için artı değerler sağlayacak ve turistler için bir güvence olacaktır.

Muğla ilindeki tüm sağlık hizmetlerini koordine eden yöneticilerle, bu ekiplerde görev yapan hekimlerimize ve yardımcı sağlık personellerine, verdikleri ve verecekleri  sağlık hizmetinde başarılar diliyoruz.

Bu anlamlı görevi yerine getirdikleri için de kendilerini kutluyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68