banner80

DEPODAN BOZMA MESCİTTE İBADET

Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nde istimlak sürecinin tamamlanmasının ardından cami sorununa çözüm bulunamayan vatandaşlar namazlarını mescide dönüştürdükleri daha önce bir vatandaşa ait olan depo da kılıyorlar. Yeşilbağcılar Mahallesi TOKİ mevkiinde ikamet eden vatandaşlar 150 hanenin olduğu mevkiye cami yapılmasının önündeki en büyük sorunun imar sorunu olduğu belirttiler.

DEPODAN BOZMA MESCİTTE İBADET
 Yerleşim yeri altından bulunan kömür nedeni ile geçtiğimiz yıl Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından tamamı istimlâk edilerek başka bölgelere taşınan bin 23 nüfuslu Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nde cami sorununa çözüm bulunamadı. Mahalle halkı, mahallelerine cami yapılmasını istiyor. İstimlak işlemlerinin ardından tamamı taşınan Yeşilbağcılar Mahallesi’nin TOKİ mevkii ve Dağdibi mevkiinde cami bulunmuyor. İstimlak sonrasında sorunların üst üste geldiğini belirten TOKİ Mevkii’ndeki vatandaşlar, namazlarını mescide dönüştürdükleri bir vatandaşa ait depo olarak kullanılan 30 kişilik yerde kılıyorlar. Vakit namazlarını ve Cuma namazlarını mescitte, cenaze namazlarını ise açık alanlarda kıldıklarını ve hem Dağdibi hem de TOKİ mevkilerinde mahalle halkının ibadetlerini yerine getirebileceği bir cami olmadığı belirten Yeşilbağcılar Mahallesi TOKİ Cami, Kuran Kursu Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Sedat Pak; “İki seneden bu yana imar sorununu çözemediğimiz için cemaat olarak namaz kılabileceğimiz yerimiz yok. 30 kişilik bir yerimiz var, yeterli kalmıyor. Ne Cuma namazlarına yetiyor ne de vakit namazlarına yetiyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz, sorunumuz imar. Yetkililer yardımcı olurlarsa eğer, biz de cami yapmaya bir an evvel başlayacağız. Bizler imar sorunun çözülmesi için en büyük desteği yetkililerden bekliyoruz” dedi.

Kömür nedeni ile yıllardır yaşadıkları yerlerinden edildiklerini, sorunların bir türlü bitmediğini ve istimlak sonrasında mahallenin gerek Dağdibi gerekse TOKİ mevkiinde cami olmadığını ibadetlerini geçici olarak açılan mescitlerde yerine getirdiklerini belirten vatandaşlar; “Mahallemize bir cami istiyoruz. Bize şimdiye kadar mahalle olarak yardımcı olunmadı. Yetkililerden, devletimizden, milletimizden, toplum olarak biz buraya bir cami yapmak istiyoruz. Bu konuda bizlere yardımcı olunmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.

Vatandaşlar yerleşim yerine en yakın caminin Yeşilbağcılar Mahallesi Taşkesik mevkiinde olduğunu, bu caminin TOKİ mevkiine 1,5 kilometre, Dağdibi mevkiine ise 2 kilometre olduğu ve bu camide görevli imamın olmadığı belirtiler.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68