Derslerine çalışan tarihi eser kaçakçıları, gözaltına alındılar

Yatağan ilçesinde, jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda çok sayıda tarihi eser ele geçirilirken 2 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda ele geçirilenlerin arasında tarihi bilgilerin yer aldığı ansiklopedi ve ilçedeki Lagina Kutsal Alanı’nı anlatan kitapların da yer alması dikkati çekti.

Derslerine çalışan tarihi eser kaçakçıları, gözaltına alındılar

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 5 aylık çalışma sonucunda, ilçede kaçak kazı ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı bilgisine ulaşan Muğla Jandarma Komutanlığı ve Yatağan Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Yatağan’ın Konak Mahallesi’ndeki bir dükkana, Yeni Mahalle ve Bozüyük mahallelerindeki hanelere eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Yapılan operasyonda, Bizans dönemine ait bin 200 yıllık 40 gümüş ve bronz sikke, 1 mızrak ucu, Roma dönemine ait hançer, 5 bakır bilezik, Roma dönemine ait 10 metal obje, 8 göz yaşı şişesi, 2 seramik vazo, Osmanlı dönemine ait 19 metal obje, Helenistik döneme ait mermer havan, 300 sahte Amerikan Doları, 1 arama detektörü, 1 av tüfeği, 1 otomatik av tüfeği, 4 sustalı bıçak ve içerisinde tarihi bilgilerin yer aldığı ansiklopedi ile Paganizm’in dini merkezi olarak kabul edilen Lagina Kutsal Alanı’nın anlatan kitaplar ele geçirildi.

Jandarma ekipleri, kaçak kazı ve tarihi eser kaçakçılığı yaptığı iddia edilen H.B. ve İ.G’yi gözaltına aldı.

Şüphelilerin, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER