banner80

DEŞTİN ÇEVRE PLATFORMU'NDAN CHP’LİLERE ÇİMENTO FABRİKASI SORUSU: "150 Mİ BÜYÜK 1 MİLYON MU?”

Deştin Çevre Platformu, Muğla’daki CHP’li yetkililere, Çimento Fabrikası ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak, "Şirket çok para kazanacak 150 kişi duman, toz, kimyasal madde içinde sağlıksız koşullarda iş bulacak diye; Muğla’mızda 100 binlerce insanın ekmeğini kazandığı tarım, zeytincilik, ormancılık, arıcılık, hayvancılık ve turizmin yok edilmesine nasıl razı olur göz yumarsınız? 150 kişin maaşı mı önemli, 1 milyon insanın sağlığı mı? 150 mi büyük 1 milyon?" sorusunu sordu.

DEŞTİN ÇEVRE PLATFORMU'NDAN CHP’LİLERE ÇİMENTO FABRİKASI SORUSU: "150 Mİ BÜYÜK 1 MİLYON MU?”

Deştin Çevre Platformu, Menteşe Belediyesi tarafından özel bir firmaya ruhsat verilen Çimento Fabrikası ile ilgili, CHP Muğla Milletvekillerine, İl ve İlçe Başkalarına, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban'a, Yönetim Kurulu üyelerine, Büyükşehir ile İlçe Belediyeleri meclis üyelerine, Deştin, Bayır, Akgedik, Şeref ve Esenköy muhtarlarına, Yatağan'da dönemin CHP’li belediye yetkililerine, sorular sordu.

Deştin Çevre Platformu sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklama da şu sorular soruldu:

"CHP milletvekillerine, İl ilçe başkanlarına, il ilçe yönetim kurulu üyelerine, büyükşehir ve ilçe belediyeleri belediye meclisi üyelerine, 31 Aralık 2014' ÇED raporu onaylandığı bilgisinin verildiği Deştin Bayır Akgedik Şeref Esenköy muhtarlarına, dönemin CHP li Yatağan Belediyesi yetkililerine ve özellikle de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'e, Belediye Meclisi Üyesi Cumhur Çoban'a;              

 1) 31 Aralık 2014 te onaylanan ÇED raporunun onaylandığı bilgisini neden halkla köylülerle paylaşmayınız? Neden halkın bilgilenip harekete geçmesini dilekçeler vermesini, tarım su kooperatiflerinin üreticilerin köylülerin bireysel ve tüzel kişilikler olarak davalar açmasını engellediniz?

 2) Neden onaylanan ÇED raporuna iptal davaları açmadınız?

  3) Şu anda milletvekilleri, belediye başkanları il ve ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri neden sessiz? Neden bilimsel hukuksal olarak ekolojiyi doğal yaşamı halk sağlığını önemseyen sol değerlere insani değerlere uygun açıklamalar yapmıyorsunuz?  Neden zararları bilimsel ve hukuksal olarak ortada olan bu fabrikanın önlenmesine dönük girişimlerde bulunmuyorsunuz?

4) Hakkınızda halk arasında, köylülerimiz arasında basında kamuoyunda, internet medyasında dolaşan yazılan söylenen; şirket ile kirli ilişkilerinizin olduğu (daha fazlası söyleniyor yazılıyor olmasına rağmen şimdilik kanıtlarımız olmadığı için söylemiyor yazmıyoruz) iddialarına ne diyorsunuz?

5) Süreçten halka bilgi vermemek, bilimsel hukuksal olarak halktan doğadan topraktan sudan ormandan tarımdan arıdan kurttan kuştan tüm canlılardan yana müdahil olmamak, hukuki girişimlerde bulunmamak, gizli işler çevirmek bizlerin seçimiyle göreve gelen maaş alan sizlerin görevi kötüye kullanma suçu işlediğinizi göstermez mi? Resmi görevlerinizi yapmadığınızı göstermez mi?

6) İş bulmak istihdam belediyelerin görevi değildir, merkezi hükümetin görevidir, değil mi? İş istihdam kalkınma vb. söylemleriniz doğru değildir bilimsel gerçeklere uygun değildir. Bireysel çıkar çağrıştırmaktadır.

7) Şirket çok para kazanacak 150 kişi duman toz kimyasal madde içinde sağlıksız koşullarda iş bulacak diye; Muğla’mızda 100 binlerce insanın ekmeğini kazandığı tarım, zeytincilik, ormancılık, arıcılık, hayvancılık ve turizmin yok edilmesine nasıl razı olur, göz yumarsınız? 150 kişin maaşı mı önemli, 1 milyon insanın sağlığı mı? 150 mi büyük 1 milyon?"

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68