banner80

DEŞTİN MAHALLESİ ENDÜSTRİYEL ORMAN KESİMİ İSTEMİYOR

Yatağan ilçesinin Deştin Mahallesi Muhtarı, Orman Kooperatifi Başkanı ve köylüler, endüstriyel orman kesimi istemiyor.

DEŞTİN MAHALLESİ ENDÜSTRİYEL ORMAN KESİMİ İSTEMİYOR

Yatağan ilçesinin Deştin Mahallesi Muhtarı Nail Karaman ve Deştin Orman Kooperatif Başkanı Mustafa Belen, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan endüstriyel orman kesimi istemiyor. Kooperatif Başkanı Mustafa Belen, bu konuda ilgili kurumlara dilekçelerine verdiklerini söyledi. 

Deştin Mahallesi Muhtarı Nail Karaman ve Deştin Orman Kooperatif Başkanı Mustafa Belen, mahallelerine bağlı orman alanı içindeki Yumaklı mevkisi orman alanında bulunan endüstriyel orman kesimi alanına muhabirimize göstererek tepkilerini dile getirdiler.

Deştin Mahallesi Muhtarı Nail Karaman ve Deştin Orman Kooperatif Başkanı Mustafa Belen, şöyle konuştular:

"Endüstriyel kesim istemiyoruz. Yumaklı mevkisinde çok geniş alanlarda daha önce endüstriyel orman kesimi yapıldı. Gördük ki henüz 20 ila 25 kuturundaki genç çamlar kesiliyor. Daha sonra ihaleyi alan firma kesilen ağaçların köklerini dahi söküp yerlerine yeni fidan dikiliyor. Eskiden beri nasıl oluyordu. Şöyle oluyordu genç değil, yaşlı ağaçlar kesiliyordu, kesim alanında yeniden doğal orman fidanları çıkıyor, kısa zamanda hızla büyüyordu. Alan yeniden yem yeşil oluyordu."

"EROZYON OLUYOR"

Deştin Mahallesi Muhtarı Nail Karaman ve Deştin Orman Kooperatif Başkanı Mustafa Belen, yaptıkları açıklamada, "Kesim yapılan alanda kesilen ağaçların kökleri dahi sökülünce, yağmur suları toprakları alıp götürüyor, yani doğanın dengesi de bozuluyor. Aslında bu konular masa başında değil bizlere de sorulmalı. Firma tarafından dikilen fidanların yüzde 40'ı kuruyori oysa kendiliğinden çıkan fidanlar daha hızlı gelişiyor. Bütün bu harcamalar fuzuli görülüyor.  Çünkü bu ihaleyi alan firmalar orman içindeki milyonlarca meşe ağacını da köklüyor. Yani arada meşe ağaçları da yok oluyor" diye konuştular.

"KÖYLÜNÜN MANTAR TOPLAMASI DA ENGELENİYOR"

Karaman ve Belen, "Bölgemizde yaşayan vatandaşlar genel olarak bahar ayında kuzugöbeği, sonbaharda da çıntar mantarı toplayarak geçimini sağlıyor. Bu gelenek yüz yıllardır devam eder. Bu genç ormanlar kesilince bu gelirden de mahrum kalacağız. Sıkıntımız büyük, derdimizi anlattık, devlet büyüklerimizden bu konularda anlayış bekliyoruz. Asla kötü niyetimiz yok, tek isteğimiz bu konularda bu ormanları yüz yıllardır koruyan biz orman köylülerinden görüş ve düşüncelerimizin alınmasıdır. Sesimiz duyan olacağına inanıyoruz" dediler.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68