banner80

Dev soğan, görenleri şaşkına çevirdi

Yatağan ilçesindeki bir çifti, bahçesinde yetiştirdiği soğanın 736 gram gelmesiyle büyük şaşkınlık yaşadı. Çiftçi, soğanını sosyal medya hesabında paylaşmasıyla çiftçiliğe meraklı herkesin ilgisini çekti.

Dev soğan, görenleri şaşkına çevirdi

Yatağan ilçesine bağlı Şahinler Mahallesi'nin Bahçeüstü Mevkisindeki tarlada çiftçilikle uğraşan 58 yaşındaki Duray Yıldırım, her yıl olduğu gibi bu yıl da tarlasına çeştli tarım ürünleri ekti. Bazı ürünlerin hasadını gerçekleştiren Yıldırım, hasadını yaptığı soğanların arasındaki kırmızı bir soğanın, olağanın dışında büyük olduğunu fark etti. Hasadı yarım bırakarak topraktan çıkardığı soğanı evine götüren Yıldırım, soğanı tarttığında ise büyük şaşkınlık yaşadı.

Ortalama 200-300 gram arasında değişiklik gösteren soğanlardan farklı olan bu soğanın 736 gram olduğunu fark eden Yıldırım, büyük şaşkınlık yaşadı.

Soğanın ve tarttığı terazinin fotoğrafını çekerek sosyal medya hesabında paylaşan Yıldırım, şaşkınlığını çevresiyle de paylaştı. Paylaşım üzerine çiftçiliğe meraklı olan insanlar Yıldırım'ı mesaj ve yorum yağmuruna tutarken, özellikle soğanın tohumunu nereden aldığını ve dev soğanı nasıl ürettiğini sordu.

Yıldırım, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ben Yatağan'ın Şahinler Mahallesi'nde yaşıyorum. 2015 yılında emekli olana kadar hobi olarak yaptığım çiftçiliğe, emekli olduktan sonra büyük bir zaman ayırdım. Her türlü meyve ve sebzeleri üretiyorum. Bu sene bahçede fazla ürün ürettim, bunun yanın da tohumluk soğan ürettim. Soğanları hasat ederken, geneç yıllara oranla daha büyük soğanlar olduğunu fark ettim. Soğanlardan en büyüğü olan bu kırmızı soğanı, eve götürüp tarttığımda 736 gram olduğunu gördük ve büyük bir şaşkınlık yaşadık. Bunun üzerine sosyal medya hesabımda da paylaşınca, insanlar da büyük şaşkınlık yaşadı ve soğanın tohumunu nereden aldığımı ve nasıl yetiştirdiğimi sordular" diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68