Deve güreşine, pandemi engeli

Ege Bölgesi’nin en önemli deve güreşi festivallerinden biri olan Yatağan Deve Güreşi Festivali, pandemi tedbirleri nedeniyle önümüzdeki yıl ertelenebilir. Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, “Önemli olan halkın sağlığıdır” dedi.

Deve güreşine, pandemi engeli

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Ege Bölgesi’nin en önemli deve güreşi festivallerinden biri olan Yatağan Deve Güreşi Festivali’nin 21’incisinin bu yıl tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle iptal edilebileceğini söyledi.

Geleneksel olarak Orman Kavşak Sahası Mevkisinde düzenlenen ve her yıl 15 bin kişiden fazla izleyiciyi ağırlayan Yatağan Deve Güreşi Festivaliyle ilgili yapılıp yapılmayacağı karar aşamasında. Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, önemli olanın halkın sağlığı olduğunu belirterek, bu yıl güreşlerin yapılamayabileceğini söyledi.

Toksöz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2021 yılının ocak veya şubat aylarında 21’inci düzenlenmesi planlanan deve güreşleri için komitemiz çalışmalarını sürdürüyor. Şuana kadar çok sayıda deve sahibi ile görüşmeler tamamlandı. Geleneksel hale getirdiğimiz ve atalarımızın mirası olan Yörük kültürünü yaşatmaya devam edeceğiz. Ancak bilindiği üzere pandemi dolayısıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Anneler Günü, Öğretmenler Günü, aşure etkinliği, Gençlik, Sanat ve Kültür Festivali gibi etkinliklerimizi yapamadık. Ege Bölgesi’nin en büyük güreşlerinden olan deve güreşi festivalimiz de büyük bir ihtimal ile iptal edilebilir. Önemli olan halkımızın sağlığıdır. Pandemi dönemi bittiğinde telafi ederiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68