Deve güreşlerini 20 Bin kişi izledi

Bu yıl 14.’sü düzenlenen Yatağan Geleneksel Deve Güreşleri Festivali’ni yaklaşık 20 Bin kişi izledi. Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık himayesinde düzenlenen deve güreşleri renkli görüntülere sahne olurken güreşlere Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 140 pehlivan deve katıldı.

Deve güreşlerini 20 Bin kişi izledi
 Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü Kavşak Depo Sahası’nda düzenlenen güreşlerde pehlivan develer kıran kırana güreşirken bazı develer rakiplerine yenilince arenadan kaçtı. Develeri ayırmak için görevli urgancılar zor anlar yaşarken, güreş arenasına giren bazı güreş severler ezilme tehlikesi atlattılar. Havanın güneşli olmasını fırsat bilen çok sayıda vatandaş aileleri ile birlikte piknik yaparak festivalin tadını çıkartırken, güreşin başında yapılan bereket duasına bazı vatandaşların rakı masasında katılmaları ortaya ilginç görüntülerin çıkmasına neden oldu. Özelleştirme karşıtı dev bir pankartın asıldığı güreş alanında enerji ve maden işçileri Perşembe günü düzenlenecek olan “Ankara Yürüyüşü” nedeniyle bildiri dağıttılar.

Çok sayıda deve sucuğu satıcısı ve yiyecek-içecek tezgâhlarının açıldığı güreş alanı panayır yerine dönerken satıcılar alışverişlerden son derece memnun olduklarını dile getirdi. Aslen Aydınlı olup Muğla’da yeni bir şube açan Efe Çizme’nin sahibi Serkan Gündüz, çiftini 500 TL’ye sattıkları körüklü Yörük çizmelerine büyük rağbet gösterildiğini söyledi. Yörük Kemal Barut ise ilginç bıyık modeli ve sattığı teşbihlerle ilgi çekerken, satışlardan memnun olduğunu dile getirdi.

AK Partili Turgut Belediye Başkanı Salih Özen ve Bozarmut Belediye Başkanı Dursun Karşıalan dışında hiçbir AK Partili yöneticinin katılmadığının görüldüğü deve güreşlerine CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Erdoğan, Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Kaymakam Vekili-Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet, Cumhuriyet Başsavcısı Sonur Gül, Emniyet Müdürü Oğuz Kaan Akçal, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, MHP Yatağan İlçe Başkanı Servet Göka, MHP Belediye Başkan Adayı Varol Çakmak, CHP Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gülhan, CHP Kavaklıdere Belediye Başkan Adayı Mehmet Kemiksiz, CHP eski Milletvekili Fevzi Topuz, Polis Başmüfettişi Mustafa Acar ve diğer davetliler katıldılar.

AK Partili Yatağan İlçe Yönetimi kendilerine davetiye ulaşmadığı için güreşlere katılmadıklarını açıklarken, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, “biz tüm siyasileri davet ettik. Ancak AKP’li arkadaşların halka söyleyeceği bir şey olmadığı için buraya gelemediler sanırım” diye konuştu.

Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Yörük kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere ulaştırmak için bu yıl 14.’sü düzenlenen deve güreşlerine gösterilen ilgiden son derece memnun olduğunu belirterek, katılanlara teşekkür etti. 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 20:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER