Develer, Bayır okulu yararına güreşti

Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde düzenlenen 1. Bayır Deve Güreşi Festivalinde, Muğla, Antalya, Denizli, Aydın ve İzmir'den getirilen 110 güreşçi deve yarıştı.

Develer, Bayır okulu yararına güreşti
 Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nde düzenlenen deve güreşlerini izlemeye gelen yaklaşık 5 bin kişi, güreş sahasının etrafına yerleştirilen kamyon kasaları ve traktör römorklarında develerin mücadelesini takip etti.

Bayır Mahallesi’nde düzenlenen boğa güreşleri festivaline de ev sahipliği yapan Bayır Arena’da düzenlenen güreşler, terörle mücadele eden güvenlik güçleri için okunan hayır duası ve kurban kesilmesi ile başladı.

Muğla, Antalya, Denizli, Aydın ve İzmir'den getirilen 110 devenin güreştirildiği sahanın çevresinde, sahiplerinin elinden kaçan develerin vatandaşlara zarar vermemesi için güvenlik önlemi alındı. Deve sahipleri, hakem kararıyla bitirilen müsabakaya rağmen birbirinden ayrılmayan hayvanlar nedeniyle zor anlar yaşadı. Güreşlerden galip ayrılan develerin sahipleri, büyük sevinç yaşadı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle deve güreşini takip etmeye gelen vatandaşlar, saha etrafında piknik yaptı. Bazı vatandaşlar ise, tezgahlarda satışı yapılan deve sucuklarını tattı.

Deve güreşlerinin Muğla’da yıllardan beri geleneksel olarak yapıldığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, bu yıl ilki düzenlenen Bayır Deve Güreş Festivali’nden elde edilecek olan gelirin, mahallede bulunan okulun ihtiyaçları için kullanılacağını söyledi.

Öte yandan, güreşler sırasında fenalaşan yaşlı bir vatandaşa, güreş alanında bekleyen 112 Acil Servis ekipleri tarafından müdahale edildi. Yaşlı vatandaşın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95