Develer İndi Meydaneee!

19 Ocak Pazar günü düzenlenecek olan 14. Geleneksel Yatağan Belediyesi Deve Güreşi Festivali’nde güreşecek develerin bazıları, çarşamba pazarında gezdirildi.

Develer İndi Meydaneee!
 Yatağan Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Deve Güreşi Festivali’nin bu yıl 14.sü gerçekleştirilecek. Güreşlerle ilgili hazırlıkların sonuna gelinirken güreşlerde karşılaşacak olan develerin de eşleşmeleri de yapıldı.

Yatağan Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Deve Güreşi Festivali 19 Ocak Pazar günü Orman Kavşak Deposu’nda düzenlenecek. Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 140’a yakın meşhur güreş devesinin katılacağı festivali, ücretsiz olmasından dolayı ve havanın da güzel olması durumunda çok sayıda vatandaşın izlemesi bekleniyor.

Son olarak dün şehir merkezine getirilen develer Çarşamba pazarında gezdirildi ve vatandaşlar güreşlere davet edildi.

Deve güreşi

Deve güreşi, genellikle Ege (Selçuk, İzmir, İncirliova, Aydın, Muğla, Denizli), Marmara (Balıkesir, Çanakkale) ve Akdeniz (Burdur, Isparta, Antalya) bölgelerinde düzenlenen ve Yörük kültürüyle ilişkili olan güreşlerdir. Deve güreşleri, açık meydanlarda yapılır.

Deve güreşleri, tek hörgüçlü dişi "yoz" develer ile "buhur" adı verilen çift hörgüçlü erkek develerin çiftleşmesinden meydana gelen ve "Tülü" adı verilen erkek develer arasında yapılır. Bu develer yalnızca güreş için "Savran" denilen deve bakıcıları tarafından yetiştirilir. Güreş develeri tıpkı atlarda olduğu gibi soya dayalı olarak seçilir. Güreşçi olacak Tülüler'in güreşçi develerin kanından olmasına özen gösterilir.

Deve güreşleri Ayak, Orta, Başaltı ve Baş olmak üzere dört boyda yapılır ve galibiyetler; kaçırtarak, bağırtarak veya yıkarak elde edilir. Develer tıpkı diğer güreşlerde olduğu gibi pehlivan olarak adlandırılır ve cazgır tarafından anons edilirler. Deve güreşleri genellikle kış aylarında yapılır. 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2014, 18:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
M. B.
M. B. - 6 yıl Önce

haşmet gidince develeri kim güreştirecek bakalım?...artık gitti gidiyor

ulvi tan
ulvi tan - 6 yıl Önce

hayvan severler ve hayvan hakları savunucuları nerdesiniz? develeri cinsel perhize tabii tutanlar ve dövüştürenler adını güreş koymuş peki ağızlarını niye bağlıyorsunuz. hayvan hakkı savunucuları sahne sizin neredesiniz?

y.y
y.y - 6 yıl Önce

M.b kimin gideceği belli olmaz boş boş konuşma ulvi tan sana mi kaldı hayvanların hakkı o kadar biliyosan kendin koru

SIRADAKİ HABER