Devlerin gözü termik santrallerde!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) 4 santrali için yerli ve yabancı şirketler şartname aldı.

Devlerin gözü termik santrallerde!
 ÖİB'nin Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santral ihaleleri için aralarında Sabancı Holding , Aksa Enerji , Fransız GDF-Suez , IC İçtaş ve Limak'ın da yer aldığı bazı şirketler şartname alırken, bazı yatırımcılar süre uzatımı talebinde bulundular.

ÖİB, Kemerköy ve Yeniköy Santralleri'nin bir grup olarak özelleştirilmesi ihalesi için son teklif verme tarihinin 24 Ocak, Çatalağzı Termik Santrali'nin 5 Şubat ve Yatağan Santrali'nin 10 Şubat olacağını açıklamıştı. Reuters'a bilgi veren kaynaklar, şirketlerin ihale sürecine katılmak için hazırlıklarını yaptığını ancak bazı yatırımcıların daha detaylı çalışma için süre talep ettiğini ve bu talebin ÖİB tarafından gelecek hafta değerlendirilebileceğini kaydetti.

Erteleme Sonrası Ne Olur?

Bazı şirketlerin 4 santral için de şartname aldığını belirten bir yatırımcı, 17 Aralık 2013'te başlayan operasyonun ardından hem siyasi gündemin hem döviz kurunun yatırımcıların sağlıklı değerlendirme yapmasını engellediğini belirterek, "Bir süre erteleme olursa daha fazla yatırımcının ihaleye gireceğini düşünüyorum" dedi.

ÖİB, yatırımcılardan gelen erteleme taleplerine çoğunlukla olumlu yanıt veriyor. Konu hakkında bilgi sahibi bir özel sektör kaynağı, "Şartname alan firmalar arasında, son dönemde enerji projelerinde gördüğümüz hemen hemen bütün şirketler var. Zaten enerji işinde olan şirketlerin ihalelere çalışmaması söz konusu olmaz" dedi.

Kimler İlgileniyor?

Enerji sektöründe henüz yer almayan şirketlerin de ihalelerle ilgilendiğini kaydeden kaynak, bu ilgiye sadece düşük tutulan şartname fiyatlarının değil aynı zamanda özkaynak imkânının da katkı sağladığını belirterek, "Elinde nakit olan, farklı sektörlere yatırım yapma arayışında olan şirketler, biraz özkaynak, biraz finansmanla yükselen sektör olarak görülen enerjide yatırım arayışına girdiler" diye konuştu.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerini tamamlayan ÖİB, geçen yıldan itibaren elektrik üretim ihalelerine çıkmaya başladı. Bu kapsamda, Seyitömer, Kangal ve Hamitabat gibi üretim santrallerinin özelleştirmesini tamamlamıştı.

Ne Zaman Tamamlanır?

Hükümet, 16 bin megavatlık üretim özelleştirmelerini birkaç yılda tamamlamayı hedefliyor. Bazı şirketlerin ihalede teklif verme süresinin uzatılması yönünde talebi olduğunu belirten bir kaynak, "Talep olunca genellikle bu gerçekleşiyor. İhaleler seçim dönemine de denk geldiği için, biz de erteleme bekliyoruz" dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 18:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER