Dipsiz Çayındaki Balıklar Eceliyle Ölmüş

Dipsiz Çayındaki Balıklar Eceliyle Ölmüş

Dipsiz Çayındaki Balıklar Eceliyle Ölmüş

Yatağan Dipsiz Çayı,nda 15 Temmuz tarihinde kirlilik nedeniyle yaşanan toplu balık ölümlerinin ardından alınan su ve ölü balık numunelerinin analiz raporları sonuçlandı. İzmir Veteriner Araştırma Enstitüsü laboratuarlarında yapılan analiz sonuçlarında dipsiz çayından alınan su örneklerinde balık ölümlerine neden olabilecek her hangi bir bulguya rastlanmadığı bildirildi.

Yatağan İlçesinden akan ve Çine Baraj Göletini dolduran Yatağan Dipsiz Çayı'nın Nebiler Köyü Damyanı mevkiinde tarlalarını sulamaya giden köylüler akarsu üzerine çıkmış binlerce ölü balığı görerek durumu jandarma ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine bildirmişti. Muğla İl Tarım ve Yatağan İlçe Tarım Müdürlüğünden bölgeye gelen görevliler balıkların içersinde bulunduğu Dipsiz Çayı,ndan ve sudan çıkardıkları ölü balıklardan numune alarak bunları analiz için İzmir Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderdi. Enstitünün 26 Ağustos 2011 tarihli  Mikrobiyolojik, Viryolojik ve Toksikolojik analiz sonuçlarında, “yapılan tahlil sonuçlarında balık ölümleri ve sudaki kirliliğe dair bulgu ve emareye rastlanılmamıştır” denildi. Muğla İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ise balık ölümlerini anlık kirliliğe bağlı olarak yaşanmış olabileceği yorumunda bulundular.

15 Temmuz tarihinde balık ölümlerinin ardından bir açıklama yapan Nebiler Köyü Muhtarı Süleyman Yaldız, Dipsiz Çayı,nda ölü bulunan balıkları göstererek, “ biz burada en son 3 yıl önce toplu balık ölümleriyle karşılaştık. Ancak bu gün öğlen saatlerinde buraya geldiğimizde suyun yüzeyi ölü balıklarla doluydu. Çevredeki mermer fabrikaları, zeytin yağı fabrikaları, hayvan çiftlikleri ve Yatağan Termik Santrali atık sularının arıtmadan bu çaya bırakıyor. Durumu ilgili yerlere defalarca bildirdik ancak sonuç alamadık. Bu resmen bir vahşettir, katliamdır” diyerek yaşananlara tepki göstermişti.

Yatağan Avcılar, Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Akalp, “birilerinin olumsuz sonuçların açıklanmaması için çaba sarf ettiklerine inanıyorum. Balıkların öldüğü, çevre katliamının yaşandığı yerde insana ne kadar önem verilebilir ki. Analiz sonuçları trajikomiktir. Binlerce balık eceliyle öldü demek ki. İnsanlarla dalga geçerek birilerini koruyup kollamaya kalkışmasınlar. O gün orada yaşanan kirlilik gözle görülür dereceydi. Sudaki kötü kokuyu hepimiz duyduk hissettik. Artık çevre konusunda silkelenip kendimize gelelim, kimsenin rantı uğruna katliam yapılmasına göz yummayalım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68