“Direnen Milas ve Yatağan işçisinin yanındayız!”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Bodrum Halikarnas, Yalıkavak, Milas, Yatağan Şubelerinin yönetici ve üyeleri, Yatağan Termik santralı önündeki Direniş Çadırı’nın kuruluşunun birinci yıldönümü olması nedeniyle, Milas ve Yatağanlı direnişçi enerji ve maden işçilerine destek ziyaretinde bulundular.

“Direnen Milas ve Yatağan işçisinin yanındayız!”
 Aralarında CKD Bodrum Halikarnas Şube Başkanı Dr. Bedriye Gürkan, CKD Milas Şube Başkanı Gülden Sökelioğlu ve CKD Yalıkavak Şube Başkanı Ülkü Özbey’in de bulunduğu Cumhuriyet Kadınları, ziyaretleri sırasında yanlarında getirdikleri çeşitli yiyecek ve giyecekleri işçilere ikram ettiler. CKD yönetici ve üyeleri, Türkiye Maden-İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin’in de aralarında bulunduğu direnişçi işçiler tarafından coşkuyla karşılandılar.

Ziyaret sırasında bir konuşma yapan CKD Bodrum Halikarnas Şube Başkanı Dr. Bedriye Gürkan, “Yatağan ve Milas’ın; Cumhuriyet değerleri milletin kazanımları ve vatan savunması için direnen şanlı işçileri, emekçileri, hepinize merhaba” diyerek başladığı konuşmasını daha sonra şöyle sürdürdü;

Bizler Bodrum, Milas ve Yatağan Cumhuriyet Kadınları Derneği Şubeleri olarak geldik.

Sevgili arkadaşlar, ‘Santraller açık kalmalıdır ancak çevreye verdiği zarar önlenmelidir’ sloganı ile yürüdük. Neden? Çünkü enerji son derece stratejik bir konudur. Türkiye Linyit Kömürleri açısından Dünyada 4’üncü Avrupa daha ön sıralardadır. Bu linyitler düşük kalorili linyitlerdir. Sobalarda yakarak tüketemezsiniz, ayrıca da sobalarda yakarsanız daha çok zarar olur. Bu linyitler Santrallerde değerlendirilmelidir, bu linyitler ulusal milli enerji kaynağımızdır. Bu nedenlerle Termik santraller Türkiye’de olmalıdır, bu linyitler o santrallerde enerjiye çevrilmelidir ve bugün ihracatımızın yarısından fazlasını oluşturan enerji bağımlılığı ortadan kaldırılmalıdır.

Biz bağımsızlıkçıyız, biz antiemperyalistiz, biz ulusal kaynaklarımızın değerlendirilmesinden yanayız o yüzden de termik santrallerden yanayız bu linyitlerin termik santrallerden enerjiye çevrilmesinden yanayız.

Sevgili arkadaşlar, çevre konusundan çok duyarlı olacağız. İşletmelerimizin çevreye verdiği zararları en aza indirecek tedbirlerin alınması için de takipçi olacağız.

Özelleştirilince ne olacak? Özelleştirme demek özel işletme demek daha çok kâr daha çok kazanç demektir. Kârından fedakârlık edip çevreye duyarlı, çevreyi koruyacak tedbirleri almayacak demektir.

Bu nedenle çevre duyarlılığı olan arkadaşlarımızın özelleştirmeye karşı daha bir dirençle mücadele etmesi gerekir. Özelleştirmeye karşı olmak çevreyi koruma mücadelesinde bu işçilerin yanında olmak demektir.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 19:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68