banner80

Direniş Çadırı’ndan Ankara’ya Selam!

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası için ön yeterlilik ve son teklif verme tarihi olan 10 Nisan’da Ankara’ya giden ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan enerji ve maden işçilerine, direniş çadırı önünde yapılan eylemle destek verildi.

Direniş Çadırı’ndan Ankara’ya Selam!
 Muğla’da bulunan termik santraller ile linyit sahalarının özelleştirilme kapsamına alınması ve 10 Nisan’da Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası için ön yeterlilik ve son teklif verme tarihi olması nedeni ile Ankara’ya giden ve Toros Sokak’ta bir basın açıklaması yapan Tes-İş ile Maden-İş sendikalarının Yatağan şubeleri, yaptıkları basın açıklamasında, “Zafer direnen işçi sınıfının olacak” dediler.

Ankara’daki eylemin yapıldığı sırada Yatağan Termik Santrali önündeki direniş çadırında bir araya gelen enerji ve maden işçileri, Ankara’ya selam gönderdi. Burada bir basın açıklaması yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi İşyeri Temsilcisi Sami Gire, Ankara’daki süreç hakkında bilgiler vererek Ankara’ya giderken yaşanana zorluklara vurgu yaptı.

Gire, yaptığı açıklamada; “Yıllardan bu yana yürüttüğümüz özelleştirmeye karşı mücadelemiz ihale süresinin somutlaşmasıyla birlikte son 8 aydır yoğun şekilde sürmektedir.

208 gündür Yatağan Termik Santrali önüne kurduğumuz direniş çadırımızda nöbetteyiz. Bu süre içerisinde mücadelemizi kamuoyu gündemine taşımak için açlık grevleri, yürüyüşler, mitingler gibi çeşitli eylemler gerçekleştirdik. Kamuoyundan da gerek yerel, gerekse genel anlamda yeterli desteği ziyadesiyle aldık. Buradan destek olan tüm emek dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Daha önce 24 Ocak olarak ilan edilen Yeniköy, Kemerköy termik santralleri için son teklif verme süresi ihaleye girecek firmaların talepleri gerekçe edilerek bugün, yani 10 Nisan’a ertelenmişti. Bugün enerji ve maden işçisi arkadaşlarımızın Ankara’da bulunma sebebi de budur.

Ayın 21’inde Çatalağzı 30’unda da Yatağan Termik Santrali’nin son teklif verme süreleri dolacaktır.

Daha önce 24 Ocak’ta Ankara'ya gelme teşebbüsümüz Yatağan çıkışında otobüslerimiz durdurularak, yolumuz kesilerek engellenmişti.

Bu sefer de aynı tedbirler alındı. Yatağan’dan toplu çıkışlar yasaklandı, yetmedi otobüs firmalarının yazıhaneleri kontrol edilerek baskı oluşturulmaya çalışıldı. Gün boyu TOMA’lar santral önü ve Yatağan arasında mekik dokudu. Kısacası işçi arkadaşlarımızın Ankara’ya gitmemesi için alınabilecek tüm önlemler alındı. Ona rağmen 300 işçi arkadaşımız Ankara’ya ulaşmayı başarmıştır.

Gördük ki aynı önlemler Ankara’da da devam ediyor, hatta bir adım daha ileri gidilerek 9-10 Nisan tarihleri arasında 2 gün boyunca Ankara’da belirli noktalarda yürüyüş, eylem, protesto gösterilerinin Ankara Valiliği’nce yasaklanmış olduğu sendikalarımıza tebliğ edilmiştir. Adına sözde demokrasi rejimi denilen ülkemizde bu baskı ve uygulamaların ne anlama geldiğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz; kavgamız, mücadelemiz milli servetlerimiz içindir. Bu santraller ve maden ocakları, bizim işyerimizdir ama mülkiyet tüm ülkeye aittir. Bu zenginliklerimiz bu kurumlarımız, İstanbullularındır, İzmirlilerindir, Mersinlilerindir, Samsunlularındır, Ankaralılarındır.

Kavgamız sadece özelleştirme mücadelesi değil; emek mücadelesidir. Hak gasplarına karşı direniş mücadelesidir. Hak arama mücadelesidir. Demokratikleşme mücadelesidir, daha özgür bir Türkiye özleminin mücadelesidir. Hak arayanların, olağanüstü tedbirlerle susturulmaya, biber gazı, tazyikli su, copla, TOMA ile bastırılmaya çalışılmadığı daha özgür bir Türkiye özleminin mücadelesidir.

Bugün saat 11.00’da tüm yasaklamalara rağmen Ankara Toros Sokak’ta toplanılarak Özelleştirme İdaresi önüne gidilmiş ve basın açıklaması yapılmıştır.

İhaleler iptal edilinceye kadar mücadelemiz sürecektir. Buradan Ankara’daki emekçi kardeşlerimize ve bize destek veren tüm emek dostlarına selam olsun.

Yaşasın onurlu mücadelemiz” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 20:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
48
48 - 7 yıl Önce

özelleştirmeye karşı çıkacaksın ama sandık başına gittiğinde oyunu akp ye basacaksın.bu nasıl çelişkidir böyle işçi kardeşler.sen zaten sandıkta tercihini yapmışsın.neyin mücadelesidir bu böyle.

SIRADAKİ HABER

banner68