Direnişe ilgi yeniden arttı

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmesine karşı çıkan CHP Gençlik Kolları ve İşçi Partisi yöneticileri, santral önünde iş yerlerini terk etmeme kararı alan enerji ve maden işçilerini ziyaret etti.

Direnişe ilgi yeniden arttı
 CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, beraberinde parti üyeleri ile özelleştirmenin ardından alıcı firmanın iş yerlerini devraldığı yönündeki duyumlar üzerine, santral ve kömür işletmelerinin girişini kapatarak iş yerlerini terk etmeme kararı alan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye enerji ve maden işçilerini ziyaret etti.

Grubu, Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve işçiler karşıladı.

İşçilerle bir araya gelerek Girgin ve Erçelik’ten süreç hakkında bilgiler alan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, basına açıklamalarda bulundu.

Ege Bölgesi’ndeki CHP gençlik kollarının tüm il başkanlarıyla birlikte Yatağan’a geldiğini ifade eden CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Yatağan’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Yıldız, ekim ayında CHP tarafından Muğla’da düzenlenen Genç İşçi Çalıştayı’nın Yatağan’a dikkat çekilmek istenmesi nedeniyle Muğla’da düzenlendiğini kaydetti.

Türkiye bütçesinde 15 milyar lira açık olduğunu belirten Yıldız, “Hükümet, bu açığı kapatmak için önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla özelleştirmeye girecek” dedi.

Yatağan’daki özelleştirme karşı direnişin, daha önceki yıllarda yaşanan TEKEL ve diğer büyük özelleştirme karşıtı direnişler seviyesinde olduğunu belirten Yıldız, şöyle konuştu:

“CHP olarak burada direnen ve üretimi durdurmayan bütün işçilerin sonuna kadar yanındayız. Yatağan barikatının ardı vatandır anlayışıyla buraya geldik. Sonu ne olursa olsun bütün genç arkadaşlarımız buraya gelecek. Önümüzdeki bir aylık süreçte buraya dair planlarımız var. Bu süreci yüzde yüz sahipleniyoruz ve işçilerle birlikte Türkiye’nin aydınlık gençleri olarak, onlarla sonu ve bedeli ne olursa olsun direnmeye varız diyoruz.”

Yatağan işçisinin, Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için 442 gündür direnişte olduğunu hatırlatan İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk, zorlu sürecin geride kaldığını savundu.

Türkiye’nin damarının Yatağan’da attığını dile getiren Bolluk, santral önünde direnişlerini sürdüren işçilere destek amacıyla bir seferberlik gerektiğini söyledi.

İşçi Partisi olarak “Haydi barikata, haydi Yatağan’a” sloganıyla herkesi Yatağan’a davet ettiklerini ifade eden Bolluk, “Ülkemiz, yaklaşık 20 yıldır özelleştirme saldırısıyla karşı karşıyadır. İlk defa burada, özelleştirme saldırısı durdurulacaktır” dedi.

Özelleştirilmenin durdurulmasında sendikalara çok önemli işler düştüğünün altını çizen Bolluk, şöyle konuştu:

“Bütün Türkiye’yi, nabzın attığı buraya bekliyoruz. Burada esaslı bir gösteri yapalım, sattırmayacağımızı ve özelleştirme saldırısını durduracağımızı burada gösterelim. Ondan sonra emek hareketlerinin, cumhuriyet kuvvetlerinin önü açılacaktır. Bu bir vatan mücadelesidir, sadece ekmek mücadelesi değildir. Biz buna sonuna kadar katılıyoruz. Onun için buradayız. Arkadaşlarımızla birlikte, aşağı yukarı bir buçuk senedir dur durak bilmeden o mücadeleye omuz vermeye devam ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz.”

Açıklamaların ardından, eyleme destek veren diğer sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerle birlikte işçilerin bekleyişi sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68