Direnişe Kadın Eli Değecek

Özelleştirme planlarına karşı sürekli eylem kararı alan Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi tarafından dün işçi eşlerine yönelik toplantı düzenledi. Özelleştirmelere karşı tek yumruk olunacağına vurgu yapan Şube Başkanı Süleyman Girgin; “Direnişimize kadın eli değmeli” ifadeleriyle özelleştirmeye karşı direniş sürecinde kadın desteğinin önemine vurgu yaptı.

Direnişe Kadın Eli Değecek
 Yatağan Termik Santrali ve GELİ Müessese Müdürlüğü’nün özelleştirilmesi planlarının sık sık gündeme gelmesi, işçi sendikalarını sürekli eylem kararı almaya iterken, dün GELİ Sosyal Tesisleri’nde işçi eşlerine yönelik gerçekleştirilen toplantıyla, verilen mücadelenin önemine vurgu yapıldı. 
Toplantıda kadınlara seslenen Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin; “Mücadelemize kadın eli değmeli” ibarelerine vurgu yaparak; “Tencerede kaynayanı kadınlar bilir. Kocası işsiz kalınca bunun etkisini önce kadınlar hisseder. Bu nedenle mücadelemizde kadınlarımızın desteğini de hissediyoruz. Eğer Yatağan kadını ve erkeğiyle tek yürek olursa özelleştirme sevdalılarını iş yerlerimizden püskürtürüz. Bunun en iyi örneğini 2000 yılında yaşadık. Satışı gerçekleşen iş yerlerinin devrine mani olan Yatağan’ın, Yatağanlının direnişidir. Başarı kadınlarımızın da desteği olduğu taktirde kendiliğinden gelecektir” ifadelerini kullandı ve siyasi duygularla hareket edilmemesi gerektiğini belirterek; “Ekmeğin siyaseti olmaz. Kim ne görüşte olursa olsun, Yatağan’a ve değerlerine sahip çıkmalıdır. Kütahya’da yaşananlar ortada. Özelleştirme sürecinde mücadelenin gerisinde kalanlar şimdi gelecek derdine düştü. Türkiye’nin en büyük yer altı zenginliklerine sahip olan merkezler arasında ilk sıralarda yer alan Yatağan bu değerlerine sahip çıkacak, peşkeş çektirmeyecektir” dedi. 
‘Biz Bu Korkuyu Daha Önce de Yaşadık’
Ayrıca Süleyman Girgin yaptığı konuşmada Yatağan’ın özelleştirmeye karşı yıllardır verdiği mücadeleye de değindi. 
Sürecin beraberinde getirdiği sıkıntılara vurgu yapan Girgin; “Şimdi GELİ’den emekli olan arkadaşlarımız bir zamanlar ‘acaba özelleşir mi’,  ‘televizyon alıp borca girsem mi. Ödeyebilir miyim’ diye düşünürlerken, şimdi yerlerini genç arkadaşlarımıza bırakıyorlar. Onlara ekmek kapısı olan işletmelerimiz daha pek çok kişiye umut oldu. Eğer bu değerlerimizin Yatağan’ın şimdiki çocuklarına, gençlerine ekmek kapısı olmaya devam etmesini istiyorsak direneceğiz, teslim olmayacağız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 20:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
santral  taşaron işçisi
santral taşaron işçisi - 7 yıl Önce

evet ekmeğimiz için mücadeleye devam.

mehmet duran
mehmet duran - 7 yıl Önce

ya arkadaşlar ben de iktidar partisine oy verdim.ama bu kuruluşların satılmasını istemiyorum.zarar etmiyor kar eden bu santrallar ve kömür ocakları neden satılıyor.anlamıyorum

SIRADAKİ HABER