Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 3 bin 500 yıllık kentteki camide namaz kıldı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'ni ziyaret etti. 3 bin 500 yıllık antik kentte devam eden kazı çalışmalarına ilişkin bilgi alan Erbaş, Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi'nde öğle namazını kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 3 bin 500 yıllık kentteki camide namaz kıldı

Eşi Seher Erbaş ve beraberindekilerle Stratonikeia Antik Kenti’ne gelen Erbaş’ı, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, yetkililer ve mahalle sakinleri karşıladı.

Yaklaşık 2 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ziyaret ettiği kentin girişindeki Selçuklu Hamamı’nı gezen Erbaş, kentte yer alan ve restore edilmesiyle 32 yıl sonra yeniden hizmete açılan Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camisi’nde öğle namazı kıldı. Erbaş, namazın ardından camiye ismini veren Şaban Ağa’nın mezarı başına giderek Fatiha Suresi okudu.

Ali Erbaş ve eşi Seher Erbaş, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer kentteki caminin önünde yer alan sadaka taşına para bırakarak, hayırlı olmasını dilediler.

Erbaş ailesi, yöresel ürünlerin satışının yapıldığı tezgahtan alışveriş yaptı.

Yatağan’ın müftüsü, Şaban Ağa Camisi’nin imamı görevine başladı

Kenti gezen Erbaş, gezi sonrasında yaptığı açıklamada, kentin zenginliklerini görmeye çalıştıklarını söyledi.

Erbaş, kentteki önemli eserlerden biri olan Şaban Ağa Camisi’nde 32 yıl sonra yeniden ezan sesi yükseldiğini belirterek, “Bizim için en önemli tarihi eserlerden birisi olan Şaban Ağa Camisi’ni ziyaret ettik ve namazımızı kıldık. Allah kabul eylesin. Cumhurbaşkanımız, bundan kısa bir zaman önce bu tarihi kenti ziyaret etmiş ve Yatağan ilçemiz ile ilgili bazı talimatlarda bulunmuştu. Şuan hem Yatağan ilçemizin müftüsü görevine başladı hem de tarihi Şaban Ağa Camimizin kadrosunu verdik, imamı göreve başladı, cuma namazları kılınmaktadır. İnşallah daha canlı bir şekilde, tarihi dokuya uygun hizmetler yaparız. İl ve ilçe müftümüz, belediye başkanımız ve bütün yetkililer tarafından nitelikleri üstün seviyede hizmetler devam edecektir. Bize de nasip oldu, ziyaret etmiş olduk. Rabbim ziyaretimizi kabul eylesin” diye konuştu.

Yatağan’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Erbaş, “Bu kentin yeniden canlanması, tarihi dokusunun ortaya çıkartılması ve camimizin restorasyonunun yapılması noktasında arkeolog Bilal hocamıza çok teşekkür ediyorum. Kendisinin çok büyük emekleri olmuş. Belediye başkanımız, müftümüz ve bütün yetkililer, kimin emeği geçmişse ben hepsine teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun diyorum, inşallah yapmış oldukları bu hizmetler, Rabbimizin rızasına uygun hizmetlerden sayılır” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68