Diyanet-Sen'den Kutlama Mesajı

Diyanet-Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Erdem Teke, yayınladığı yazılı basın açıklamasıyla tüm İslam âleminin Hicri Yılbaşı'nı kutladı.

Diyanet-Sen'den Kutlama Mesajı

 Diyanet-Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Erdem Teke, yayınladığı yazılı basın açıklamasında; “Peygamber Efendimiz Muhammed (S.A.V)'in Mekke'den Medine'ye hicret edişinin 1434. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Miladi takvime göre, 622 yılında Hz. Muhammed (s.a.v) ve çevresindeki Müslümanlara, Mekke'de eza ve cefanın artarak hayat hakkı tanınmaması üzerine Medine'ye hicret etmesi İslam tarihi içinde önemli bir yere sahiptir ve Hicri Yılbaşı olarak kutlanır.

Hicret, İslâm tarihinin en önemli olayıdır. Hicret, Müslümanları, müşriklerin zulmünden kurtarmış, İslâm'a yayılma imkânı sağlamış, böylece Hicret, ilk Müslümanların, sıkıntılı günlerden kurtulmalarına ve kardeşlik esası üzerine kurulan toplum hayatına kavuşmalarına vesile olmuştur. 

Ayrıca İslâmiyet, Mekke şehri hudutları dışına Hicret'le taşmış ve bu güneş, dünyaya Medine ufuklarından yayılmıştır.

Ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının arttığı ve özellikle bölgemizde savaş, kan, gözyaşı ve vahşetin bütün çirkinliği ile yaşandığı şu günlerde sevgi barış ve kardeşlik dini İslam'ı yeniden idrak etme ve tüm insanlığa tebliğ etme zamanıdır.

Diyanet-Sen olarak, başta ülkemiz olmak üzere tüm Müslümanların Hicri Yılbaşı'nı tebrik ederken, asırlarca insanlığa yüksek medeniyetler kurarak hizmet vermiş bir dinin mensubu ve O'nun Elçi'sinin ümmeti olarak, tüm Müslümanları bu değerli mirasa sahip çıkmaya, anlamaya ve yaşamaya davet ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2012, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER