Domuz sürek avı için yılbaşına kadar müracaat edilebilir

Yatağan Avcılar - Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Başkanı Ali Akalp, domuz sürek avlar talep eden mahalle muhtarlıklarının yılbaşına kadar kaymakamlığa dilekçeyle başvuru yapması gerektiğini bildirdi.

Domuz sürek avı için yılbaşına kadar müracaat edilebilir
 Yatağan Avcılar - Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Spor Kulübü Başkanı Ali Akalp, domuz sürek avı ve doğal yaban hayatın korunması için yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Domuz sürek avlarının önemine dikkati çeken Akalp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mücadele amaçlı domuz sürek avları, 2017 yılının sonuna kadar kaymakamlığa dilekçe veren mahallelerde sırayla 7 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılabilecek. Bu konuda mahalle muhtarları dilekçelerini vermelidir. Bu avlar, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından planlanarak yapılmaktadır. Ayrıca mahalle muhtarlarından kaçak avcılığın önüne geçilmesi için destek istiyoruz. Yaban domuzuyla mücadele noktasında, avcılık kurslarına daha fazla ilgi gösterilmelidir. Öte yandan mahallelerdeki avcı ve domuzcu köpeklerinin artması gerekir” diye konuştu.

Akalp, doğal yaban hayatın korunmasıyla ilgili çalışmalarla ilgili olarak ise, şu şekilde konuştu:

“Yatağan ve mahallelerinde yaban hayatını beslenmesini sağlamak amacıyla bölgede kalıcı halde bulunan kınalı keklik, bıldırcın, güvercin ve tavşanların ve diğer kuşların beslenmelerini ilkbahar ve yaz aylarında temin etmek maksadıyla mahallelerdeki hazine veya şahsa ait arazilere yem bitkisi ekilerek doğal yaşam alanı haline getirilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Başkanlığı, yemlik tohum ve mazot desteğini toplam 500 hektara kadar yapılabilmektedir. Büyükşehir belediyesi yetkilileriyle görüştük, mahalle muhtarları ekime hazır fakat ekim yapılmayan arazileri tespit ederek kendilerine bildirilmesi gerekiyor. Kaymakamlık ve Ziraat Odası’nın ortaklaşa hazırlayacağı proje ile doğal yaşama katkı amacıyla tarlada yetişen ürünün toplanmayarak yaban hayvanlarına bırakılacak.”

 

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER