Dualarla Regaip Kandili

Yatağan Belediyesi ve Yatağan Müftülüğü Regaip Kandili’ni şehir mezarlığında okunan dualarla kutladı. Yeni Müftü Şahabettin Yılmaz’ın da katıldığı etkinlikte mezarlar ziyaret edilerek karanfil dağıtıldı.

Dualarla Regaip Kandili
 Mübarek üç ayların habercisi olan Regaip Kandili dolayısıyla Yatağan Belediyesi ve Yatağan Müftülüğü şehir mezarlığında ortak etkinlik düzenledi. 
Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık ve Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz’ın yanı sıra pek çok vatandaşın katıldığı etkinlikte Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz tarafından okunan duaların ardından mezarlar tek tek ziyaret edilerek karanfil dağıtıldı. 
Yatağan’ın yeni Müftüsü Şahabettin Yılmaz Regaip Kandili’ni Yatağan’da geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek; “Mübarek üç ayların habercisi olan Regaip Kandili’ni Yatağanlı vatandaşlarımızla beraber kutluyoruz. Bu kutsal günü tüm İslam alemine hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuşurken, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık; “Bütün halkımızın mübarek Regaip Kandili’ni kutluyorum” dedi. 
Ayrıca günün öneminin belirtildiği konuşmalarda; “16 Mayıs Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece mübarek üç ayların başladığının habercisi Regaip Kandil'idir. 
Müminler için bütün günler ve aylar Allah'ı hoşnut etmek ve rızasını kazanmak amacıyla ve ubudiyet bilinciyle geçirilmelidir ancak üç aylar olarak bilinen aylar manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı bir dönemdir. 
Bu ayların içinde bazı geceler ise bu coşkunun heyecana ve manevi zevke dönüştüğü müstesna zaman dilimleridir. Ramazan ile taçlanan bu mevsim, İslam'ın barış ve esenlik mesajının mümin dimağlarda diri tutulmasını sağlamakta ve her türlü kötülüklerden arınmış kalpler, imanın birleştiriciliği ile toplumsal dönüşümü gerçekleştirerek hakka, hukuka ve ahlaka dayalı gerçek kardeşliği ve dayanışmayı hayata geçirmektedir. Regaip, herhangi bir şeyi istemek, arzu duymak, meyletmek, bu emeller doğrultusunda tutkuyla çaba sarf etmek demektir. Regaip Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk'ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2013, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56