Düğün yapacaklar ve aşçılar bu habere dikkat!

Yatağan Hıfzıssıhha Meclisi’nin toplantısında alınan karara göre, düğün yemeklerinin daha hijyenik olması için hijyen belgesi olmayan aşçı ve yardımcıları yemek hazırlayamayacak. Ayrıca düğün yemeklerindeki ikramlar, tek kullanımlık tabak, çatal ve kaşık malzemelerle yapılacak.

Düğün yapacaklar ve aşçılar bu habere dikkat!
 Yatağan Hıfzıssıhha Meclisi, Yatağan Kaymakamı Gökay Özkan başkanlığında, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Sema Karakuş Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel, Veteriner Hekim Ayşe Didem Biber ve Doktor Şevket Yanar’ın katılımıyla toplandı.

Yapılan toplantıda, düğün, sünnet, mevlit ve anma programlarında yapılan yemek ikramıyla ilgili önemli kararlar alındı.

Bu tür etkinliklerdeki yoğunluk ve yemek yapılan alanlarda yıkıma ünitelerinin bulunmamasından dolayı yemek ikramında kullanılan tabak, çatal ve kaşık gibi malzemelerin temizliğinin uygun şekilde yapılmadığına dikkat çekildiği toplantıda, bu durumun hijyen kaynaklı sağlık problemleri gibi birçok problemi beraberinde getirdiği yönünde görüş bildirildi.

Toplantı sonunda alınan kararda, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu Gıda İle Temas Eden Maddeler Yönetmeliğine uygun tek kullanımlık köpük yada plastik malzemelerin kullanılmasına, ikramların hazırlanmasında görev yapan tüm kişilerin ve aşçıların hijyen belgelerine sahip olması, kişi veya kurum aşçılarının vergi levhalarının yanlarında bulundurmasına, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu ve Yatağan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı gereği Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü personelleri ve Belediye Zabıta ekipleriyle denetim yapılacağına karar verildiği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2016, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96