Dünya barışı için 8 bin kilometre yürüdü

31 yaşındaki Arjantin asıllı İtalyan Gustavo İgnacio, dünya barışı için 2013 yılının haziran ayında başlattığı yürüyüşte, şuana kadar 8 bin kilometre yürüdü.

Dünya barışı için 8 bin kilometre yürüdü
İtalya’da lojistik sektöründe çalıştığı sırada hayatının monotonlaştığını söyleyen Gustavo Ignacio, kredi kartlarını, cep telefonunu ve kol saatini çıkararak Fransa’nın Saint Jean Pied de Port şehrinden yürümeye başladı. Dünya barışının sağlanması için yürüdüğünü ifade eden Ignacio, hedefinin ise Kudüs’e vararak İsa Peygamber’e “Dünyanın barışa ve huzura kavuşması” için dua etmek olduğunu söyledi.

Avrupa’yı yürüyerek geçen ve şimdiye kadar 8 bin kilometre yol kat eden barış elçisinin Türkiye’deki son durağı Muğla’nın Yatağan ilçesi oldu. Yolculuğunda 12 çift ayakkabı eskiten ve 23 kilo veren maceraperest Ignacio, Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz tarafından karşılandı.

Yolcuğu sırasında kendisini gören herkesin meraklı bakışlarla kendisini izlediğini söyleyen İgnacio, her gittiği yerde misafir edildiğini ve kendisine ikramlarda bulunulduğunu kaydetti. Daha önce bulunduğu ülkelerde ve Türkiye’de itfaiye erlerinin kendisine çok sıcakkanlı davrandığını ifade eden İgnacio, yolculuğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye erleri tarafından soğuktan etkilenmemesi için kendisine verilen kazakla sürdürüyor.

Dünyadaki bütün çatışmaların petrolden kaynaklandığını savunan İgnacio, bu nedenle Kudüs’e yürüyerek gittiğini söyledi. İgnacio, yolculuk hikayesi ile ilgili olarak, “Yola çıktığımda cebimde 525 dolar vardı. Şimdi cebimde hiç para yok ama bundan 16 ay öncesine göre çok daha mutluyum. Bence televizyon gerçek dünyayı yansıtmıyor. Ekran sürekli olarak savaş sahnelerini izleyicilere yansıtıyor. Ancak insanlar artık barış içinde yaşamak istiyor” şeklinde konuştu.

17 aydır çadırda veya gittiği yerlerde konuk edenlerin yanında kaldığını söyleyen İgnacio, “En büyük destekçim itfaiye erleri oldu. Bulunduğum tüm ülkelerde ve Türkiye’de, benim yiyecek, giyim ve duş gibi ihtiyaçlarımı karşılamamda çok yardımcı oldular. Hatta bir itfaiyeci, ismimden çağrışım yaparak bana İlyas ismi koydu” ifadesinde bulundu.

Ortadoğu’daki kargaşanın sebebinin de petrolden kaynaklandığını savunan İgnacio, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ordularının düzenlediği saldırıların, dünya barışını zedelediğini söyledi.

Kudüs’ün Yahudi, Hıristiyan ve Müslümanlar için önemli bir şehir olması nedeniyle buraya yürümeye karar verdiğini belirten İgnacio, “Kudüs’e ulaşarak dünyanın barış ortamına kavuşması için İsa Peygamber’e dua edeceğim. Ayrıca oradaki savaş mağduru çocuklara ve yaşlılara yardım edeceğim” dedi.

İgnacio, yürüyüşünü tamamlamasının ardından farklı ülkeler üzerinden bisikletle eve gidebileceğini sözlerine ekledi.

Yatağan Belediye Başkan Vekili Tarcan Oğuz ise, İgnacio’nun dünya barışı için önemli bir adım attığını belirterek, “Genç bir arkadaşımızın dünya barışı için yaptığı yürüyüşe, Yatağanlılar olarak biz de destek veriyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68