Eczacılar Odası Başkanı Tekin: “Bu Sefer Gerçekten Anahtar Bırakacağız”

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) 43. Olağan Büyük Kongresi’nde konuşma yapan 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Kadir Serkan Tekin, Amazon Şirketi’nin sağlık ürünlerinin satılmasını eleştirerek, “Amazon diye bir firma şuan da, Türkiye’de bir şirket kuruyor ve bu şirket sağlık danışmanlığına kadar verecek” dedi. Tekin eczacıların sorunlarının düzelmezse gerçekten anahtar bırakacaklarını söyledi.

Eczacılar Odası Başkanı Tekin: “Bu Sefer Gerçekten Anahtar Bırakacağız”

Türk Eczacıları Birliği’nin 43. Olağan Büyük Kongresi 11-14 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşti. 3 aday ile gidilen seçimle Ecz. Arman Üney Başkan seçildi.

Genel Kurul’da bir konuşma yapan 32. Bölge Muğla Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Kadir Serkan Tekin şunları söyledi:

“Eczacının sorunları büyük. En büyük problemi ise maddi. Eczacı suni teneffüs ile geçiniyor. Bu merkez heyeti üyelerinin bir felsefesi vardı. Hep şunu söylüyorlardı, ‘Düşük cirolu eczacıları ayakta tutmak için bir şey yapmamız lazım. Ne yapmamız lazım? İşte, onların iskontolarını sıfır yapalım. Reçete bedellerini daha yüksek gösterelim’ Bunları yaparken arkadaşlar yüksek cirolu eczacılarımız daha da zor duruma düştü. Çünkü yükün hepsi yüksek cirolu eczacının üzerine bindi. Yüksek cirolu eczacı, yüksek cirolara ulaşabilmek için 4.-5. reçete kademeleri daha fazla yapıyor. Daha fazla dükkan kirası veriyor. Daha fazla dükkan eleman çalıştırıyor, elektrik, su parası veriyor. Ayakta durmaya çalışıyorlar. Şimdi biz ne yaptık bu arkadaşlarımıza? Baktık hala yaşıyorlar, bunlar kaldırıyor alıştı herhalde biraz daha yük verelim dedik. Yardımcı eczacının da yükünü onlara verelim dedik. Bir buçuk asgari ücret. Yok, yetmedi bir de dedik 3 asgari ücret verin, ikinci eczacı alın dedik. Bizim şuan da maddi olarak ne yapabiliriz bunu hızlı bir şekilde bulmamız ve çözmemiz gerekiyor.

“ANAHTARLARIMIZI GERÇEKTEN BIRAKACAĞIZ”

Çağımızın ve günümüzün en büyük değişmezi oldu, internet satışları. İnanın İnternette ki satışların en çoğu sağlık ile ilgili ürünler. Pandemi sürecinde iyice arttı. Amazon diye bir firma şuan da Türkiye’de bir şirket kuruyor ve bu şirket sağlık danışmanlığına kadar verecek. Amerika’da uyguladığı sistemi alıp gelip Türkiye’de uygulamaktan bahsediyor. Biz bununla mücadele edemiyorsak buna nasıl uyum sağlarız onu hızlı bir şekilde tespit edip yollarını bulmamız lazım. Bir başka alakasız güvenlik firması bir cezası meslektaşımı arıyor ve diyor ki, ‘Evinize kadar ilaç göndereceğiz’ bunların önüne geçilmesi lazım. ‘Eczacısızda yürüyor’ olayının acilen önüne geçilmesi lazım. Yoksa 35 bin Eczacı daha önce usulden bırakmıştık anahtarlarımızı ama bu sefer gerçekten bırakacağız.

“BÖYLE BİR SAÇMALIK OLABİLİR Mİ?”

Bir firma geliyor diyor ki, ‘Kamu kurum ıskontolarını sadece SGK’ ya kesmiş olduğunuz ilaçlar için yapacağım’ arkadaşım benim, sattığım emziği, itriyatın, mamanın, bezin miktarını sen kamu kurum ıskontosunun içerisine koyacaksın ama ilacın kamu kurum ıskontosunu sadece SGK’ya verdiğin ilaçlara yapacaksın. Bu nasıl bir çelişki? Böyle bir saçmalık olabilir mi?

“KARLIĞIMIZIN ACİLEN ARTMASINI İSTİYORUZ”

“Artık eczacılar zam geleceği zaman korkar oldu. Bir ticari işletme düşünün bu ticari işletme de insanlar zam gelince karlığım azalacak diye korkuyla bakıyorlar. Arkadaşım zamdan bana ne? Zam sanayinin işi. Bırakın sanayi konuşsun. Biz karlığımızın acilen arttırılmasını istiyoruz. Biz halen daha 15 sene önceki ilaç fiyat kararnamesi ile yol almaya çalışıyoruz. Böyle bir düzen olamaz. 4. 60 Dolar kuru, Euro kuru gelmiş 10 liraya biz halen daha bunlarla bir şey yapmaya çalışıyoruz.

“TABAN ARTIK ÖRGÜTÜNE GÜVENMİYOR”

Taban artık örgütüne güvenmiyor. Taban artık kendisini kucaklayan, destek olan, sorunlarını çözecek ve hatta Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin sorunlarını dahi kendine dert edecek bir merkez heyeti istiyor.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68