EĞİTİM BİR SEN YATAĞAN İLÇE TEMSİLCİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

21 Ağustos 2014 tarihinden bu yana Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yatağan’daki eğitim sendikaları hakkında yapılan asılsız ve karalama haberleri üzerine Yatağan Eğitim Birsen olarak tüm İlçe milli eğitim çalışanları ve sendikamız adına bir açıklama yapma gereğini mecburi gördük.

EĞİTİM BİR SEN YATAĞAN İLÇE TEMSİLCİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
 Bilindiği üzere sonuçların açıklanmasının hemen ardından 75 altına kalan tüm idarecilerimiz mağdur olduklarını ve haklarının gasp edildiğini iddia ettiler bu arkadaşlarımıza da malum bazı sendikalar tarafından destekler verildi. Elbette ki mağdur olan kişiler haklarını arayacaklar sendikaları da bu konuda onlara sonuna kadar destek verecek bu sendikacılığın bir kuralı; fakat bunu yaparken kişileri, kurumları ve sendikaları hedef göstererek karalama, yalan ve iftiralarda bulunmak son derece yanlıştır. Çünkü puanlamaları yapan öğrenci, okul aile birlikleri, öğretmen ve idareciler kendi keyfi isteklerine göre değil anayasanın onlara verdiği hak çerçevesince özgürce oylarını kullanmışlardır.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir basın açıklamasında bazı sendikaya ait yöneticilerin bilerek soykırıma uğradığı diğer sendika üyelerinin ise torpil ve yandaşlıkla baraj puanının üstüne çıkarıldığı iddia edilmişti. Sendikamız bu haber üzerine derhal yönetim olarak toplanmış ve saha çalışmasını yaparak Yatağan ilçesinde yönetici değerlendirmesine uğramış olan idareciler hakkında istatistikî bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışma sonucunda:

Sendikanın Adı Değerlendirmeye Katılan İdareci Sayısı 75 ve Üzeri Alan Sayısı  75 Altında Kalan İdareci Sayısı

Eğitim Bir Sen                 3                             2                                   1

Türk Eğitim Sen                             7                             2                                   5

Eğitim Sen                       2                             1                                   1

Sendikasız                       2                             -                    2

Yukarıdaki çalışma sonucunda tüm eğitim sendikalarından geçenlerinde kalanlarında olduğu ortadır bu oran diğer ilçelerimizde daha da artmaktadır. Yani sendikamız dışında kalan herkesin 75 altı kaldığı ve sendikamız üyelerinin hepsinin de (yandaşlık ve torpilcikle suçlananlar) barajı geçemediği gün gibi aşikârdır. Tüm bunların yanında sendikamız olarak sürekli olarak yöneticilerimize ve üyelerimize idarecilik hakkında yayınlar dağıtmakta ve sınav dönemlerinde dersler vererek onları sınava ve yöneticiliğe hazırlayan bir sendika olarak tüm üyelerimizin 75 üzerinde puan alması gerektiği kanaatinde olduğumu ayrıca belirtmek isterim.

Yine ilçemiz hakkında belirtilen bir diğer iddia ise yöneticilerin daha idarecileri tanımadığı yönündedir. Bu haberde kesinlikle asılsız ve yalandır çünkü İlçe Milli Eğitim Müdürümüz geçen yıl haricinde 3 yıl boyunca Yatağan ilçesinde ilçe müdürlüğü ve şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Yine bir şube müdürlüğüne  uzun yıllar ilçede öğretmenlik, idarecilik ve son bir yılda şube müdürlüğü yapan birisi olarak idareci profilini çok iyi tanımaktadır. Yeni gelen şube müdürümüz  de bu değerlendirme sürecinde puanlama yapmamış ve puanlaması sistem tarafından diğer oylara göre otomatik olarak verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda İlçe yönetiminin idarecileri tanımadığı haberi asılsızdır.

Bir diğer bir yalan haberde  ilçe idaresinin ikinci şube müdürü adına oy kullandığı haberidir. Yukarıda da belirttiğim gibi yeni göreve başlayan Şube müdürümüz puanlama yapmamış puanlama sistem tarafından otomatik olarak dağıtılmıştır. Kaldı ki şifrelerin kapalı olarak tebliğ edildiği bir ortamda bir kişinin bütün riskleri göze alarak göreve dahi başlamamış kişi adına oy kullanması haberi insana ve eğitim camiasına son derece komik gelecektir.

Ayrıca bir okul müdürümüzün okul takımının Türkiye şampiyonu olması dolayısıyla puanının 75 üzerinde yer alması gerektiği vurgulanmaktadır. Oysaki böyle bir kıstas puanlama ölçeğinde yer almamaktadır. Elbette böyle bir başarı için sayın idareci arkadaşımızı tebrik ederiz ama illaki böyle bir başarıdan dolayı puanlamadan geçirilmesini düşünmek puanlamanın objektifliğine gölge düşürecektir.

Bir yandan yöneticilerin hakkının yenildiğini iddia ederek basın açıklamalarında bulunan sendika diğer taraftan barajı geçen tüm yöneticileri torpilci, yandaş, koltuk sevdalısı gibi tabirlerle karalayarak yine savundukları değerlerin eğitim camiası ve yönetici hakları olmadığını, savunduklarının kendi menfaatleri olduğunu ortaya koymuşlardır. Kendi sendikasından barajı geçen üyelerine bile “Sen barajı nasıl geçtin?  Yoksa sendikadan istifamı edeceksin? “ diyerek mobing uygulayan bir eğitim vesayetinin Muğla’daki son demlerini yaşıyoruz. Kaldı ki bu eğitim sendikası mayıs ayında çektiği bir mesajla kendi üyelerini haysiyetli ve şerefli olarak görmüş diğer tüm eğitim çalışanlarını da bu değerlerden yoksun görmüştü.

Yatağan Eğitim Birsen olarak hizmet=eğitim politikasıyla tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Ailelerimizin, arkadaşlarımızın yani sevdiklerimizin zamanlarından çalarak yaptığımız bu şerefli ve erdemli çalışmaları yılmadan sapmadan sürdüreceğiz artık rakiplerimizin de karalama yalan ve iftira atarak güneşi balçıkla sıvayamayacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Bu yalan, iftira ve karalama çalışmaları yerine rakiplerimizi alanlarda eğitime hizmet çalışması yaparken görmek bizi ve tüm eğitim çalışanlarını mutlu edecektir. Yatağan Eğitim Bir Sen olarak milletin, öğrencilerin, öğretmenlerin ve idarecilerin iradesine saygı duymayan rakipler yerine rakibine saygılı, güçlü, çalışkan ve mert olan rakiplerin bize daha çok güç ve enerji vereceği kanaatindeyiz.

Yukarıda belirttiğim açıklamaları bir taraf olmak adına değil de gerçekleri ortaya çıkarmak adına yaptığımızı Yatağan Eğitim Bir Sen Yönetimi adına belirtmek isterim.

Orçun KESKİN

Yatağan Eğitim Bir Sen İlçe Temsilcisi

 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2014, 18:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
eğitimciyiz...
eğitimciyiz... - 7 yıl Önce

bu keserin bir gün dönüp sizi de keseceği hiç aklınıza geliyor mu acaba...

keserci
keserci - 7 yıl Önce

Bu keser yıllarca uyguladiginiz baski hor görme ve asagilamalarla o kadar çok bize calistiki artik keser boşa calisiyor bir şey koparamiyor bu şekilde bizi korkutup yildaramayacaksiniz

İLAN
İLAN - 7 yıl Önce

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara iyi bir duyuru!

kesap
kesap - 7 yıl Önce

İstatistik gerçekleri gösteriyor. Hem bu iş keserle sapla yapılmıyor. Çakma eğitimci....

Biz neyiz?
Biz neyiz? - 7 yıl Önce

Ya bu öğretmenlik bu kadar kotu bir meslekmi de geriye dönmek size bu kadar çok koydu anlayamadım.

Eğitimciye
Eğitimciye - 7 yıl Önce

eğitimci arkadaş sakın keser darbesi yemişlerden olmasın.benin bildiğim keser ağaç yontar işe yarayan birşeydir.

SIRADAKİ HABER

banner68