“Eğitim-Bir Sen’liler ayrıcalıklı mı?”

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, “Milli Eğitime bağlı okullarda yönetici olabilmek için Eğitim-Bir Sen üyesi olma zorunluluğu mu var?” sorusunu sordu.

“Eğitim-Bir Sen’liler ayrıcalıklı mı?”
 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Milli Eğitime bağlı okullara yapılan yönetici atamalarında, gayrı resmi yollarla iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir Sen adlı sendikaya üye olma dayatması iddialarını Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergeleri ile gündeme taşıdı.

Okullara yapılacak yönetici atamalarında bazı vali veya kaymakamların atamalara müdahale ederek ayrımcılık yaptığına dair iddiaların olduğunu öne süren Erdoğan, özellikle iktidara yakınlığı ile bilinen bir sendikaya üye olanların yönetici olarak atandığı iddiaları yerel gündemi de meşgul etmekte olduğunu kaydetti.

MHP'li Erdoğan Efkan Ala'ya verdiği soru önergesinde hem bu iddiaları gündeme taşıdı hem de Bakanlığa bu yönde şikayet olup olmadığını sordu. Söz konusu şikayetler doğrultusunda bir işlem yapılıp yapılmadığını da soran Erdoğan; yaşananları haksızlık, adaletsizlik ve görevi kötüye kullanmak olarak değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın cevaplaması istemiyle de bir önerge veren Erdoğan; kaç yöneticinin görevine son verildiğini sorarak yeni atanan yöneticilerden kaçının Eğitim-Bir Sen adlı sendikaya üye olup olmadığına da soru önergesinde yer verdi. İddiaların kaynağı olan atamaların Milli Eğitim sistemine çok büyük zararlar vereceğini iddia eden Erdoğan; hakkında ayrımcılık ve hukuksuzluk yapılanlardan gelen şikayetler doğrultusunda ne gibi işlemler yapıldığını da sordu.

Bilindiği gibi 10 Haziran 2014 tarihli 29026 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirmelerine İlişkin Yönetmelik" ile birlikte birçok okul müdürü, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcısı görevden alınmış yerlerine görevlendirilecek yöneticilerin ise iktidara yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir Sen adlı sendikaya üye olanlardan seçildiği iddiaları ortaya çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2014, 19:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68