Eğitim-Sen: “Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın, yerine çocuk parkı yapılsın”

Eğitim-Sen Yatağan Temsilciliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kızlar ve erkekler, buluğ çağına girdiğinde nikah kıyabilirler” açıklamasına tepki gösterdi.

Eğitim-Sen: “Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın, yerine çocuk parkı yapılsın”
 Eğitim-Sen Yatağan Temsilciliği, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kızlar ve erkekler, buluğ çağına girdiğinde nikah kıyabilirler” açıklamasına tepki göstermek için Atatürk heykeli önünde bir araya geldi.

Grup adına konuşan Eğitim-Sen İlçe Örgütlenme Sekreteri Seren Dabakoğlu, iktidarın 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını iddia ederek, çocukların eğitim hakkının gasp edildiğini ileri sürdü.

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve nüfus hizmetlerinde değişiklikler getiren yasanın çocukları istismara yol açabileceğini öne süren Dabakoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerici-dinci cemaat, tarikat ve vakıflarla imzalanan protokoller, çocuklarımızı Ensar zihniyetine teslim etmektedir. Hayatın her alanının dinselleştirildiği, kadınların medeni kanunla korunan haklarının gasp edilmeye, yerine şerri hukukun getirilmeye çalışıldığı düzenlemelerin yanı sıra bu anlayışın uzantısı olan müfredata maruz kalan çocuklarımızın psikolojisinde çok ciddi tahribatlar oluşmaktadır” dedi.

Dabakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugüne kadarki söylemlerinde kadın ve çocuk düşmanlığı zihniyeti olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu:

“Bu fetvalar tesadüf değildir. ‘Kız çocukları 9 yaşında evlenebilir, gebe kalabilir, erkek çocukları 12 yaşında evlenebilir, baba olabilir’ açıklaması ile Diyanet İşleri Başkanlığı, AK Parti’nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmaktadır.

Üstelik Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan ‘haberlerin gerçeği yansıtmadığı’ yönündeki açıklama, haberin kaynağı olarak dini kavramlar sözlüğüne referans vermektedir. Resmi bir kaynak olan sözlükte yer alan “buluğ” maddesi haberleri doğrulamakta, aynı açıklamayı tekrar eden içeriğiyle kötü niyetli olanın kim olduğunu da açıkça ortaya koymaktadır.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın AK Parti’nin ihtiyaçları doğrultusunda tanımlar geliştirdiğini iddia eden Dabakoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuklar hakları olan bireylerdir, devletin görevi de bu hakları korumak ve geliştirmektir. Cahil bir toplum yaratmak isteğini her fırsatta dile getiren AK Parti’nin hegemonya aracı olan, çocuk haklarını, çocuklarımızın eğitim haklarını gasp etmek anlamına gelen açıklamalarıyla çocuk istismarını teşvik eden Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmalıdır.

Emeğimizle yarattığımız değerler, ödediğimiz vergiler eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamusal hizmetlerin herkes tarafından eşit, adil bir şekilde ulaşılabilir olması için kullanılmalıdır. Bizler, Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle yaratılmaya çalışılan bu karanlığı, Ensar’dan, Aladağ’dan Dikili’deki yurtlardan tanıyoruz. Kadınları kamusal alandan uzaklaştırmaya, bağımlı kılmaya, sömürüyü derinleştirmeye çalışan, çocuk istismarını teşvik eden yasal düzenlemeleri reddediyoruz! Çocuklarımızın, çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi ellerimizle kuracağız; çocukların şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadını birey olarak görmeyen, fıtratını eşitsizlik olarak  niteleyen, tek tip yaşam biçimini dayatan söylem ve pratikler, ilan edilen OHAL ve KHK’ler eliyle meşru kılınmak isteniyor. Gerici, dinci AKP iktidarının kadın ve çocuk düşmanı politikalarına asla teslim olmayacağız. Emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkan kadınlar olarak bu karanlığı yırtacağız, laikliği kazanacağız, barış içinde bir arada yaşamı kuracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılsın, yerine çocuk parkı yapılsın!”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56