Eğitim-Sen MEB’e Taleplerini İletti

1 günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim-Sen, yaptığı basın açıklamasıyla sıraladıkları talepleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın kulak vermesini istedi.

Eğitim-Sen MEB’e Taleplerini İletti
 Eğitim-Sen Yatağan İlçe Temsilciliği üyeleri, Atatürk Anıtı’nda bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. İlçe Temsilcisi Ali Akçay tarafından okunan basın açıklamasında, eğitim alanında çok yönlü saldırıların ve dayatmaların arttığı bir dönemde olduklarını öne sürerek, seslerini duyurmak ve sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi için bir kez daha alanlarda olduklarını söyledi.

Eğitim sistemi üzerinden tüm toplumun iktidarın siyasal ve ideolojik hedefleri doğrultusunda biçimlendirildiğini öne süren Akçay, “Eğitimde ve yükseköğretim alanında bugüne kadar yapılan bütün yasal düzenlemeler, hayata geçirilen fiili uygulamalar sadece eğitim sistemini değil, çocuklarımızın, velilerimizin ve bütün toplumun geleceğini ipotek altına almaktadır” dedi.

Eğitim sistemindeki yasal düzenleme ve fiili uygulamaların eğitimin her aşamasında piyasalaştırma ve ticari uygulamaları arttırdığını savunan Akçay, kamu kaynaklarının özel okullara aktarıldığını ve devlet okullarının kendi kaderine terk edildiğini iddia etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sistemi üzerinden toplum içinde yeni ayrışmalar ve kutuplaşmalar yaratacak uygulamaları sürdürdüğünü öne süren Akçay, “Eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında, eğitime yönelik doğrudan siyasi müdahaleler artmıştır. Eğitim müfredatının içeriğine dini söylem ve ifadelerin yerleştirilmiş, okul dönüşümleri sürecinde imam hatiplere ayrıcalık tanınmış, öğrenciler öğretmen yokluğu gerekçe gösterilerek dini içerikli dersleri seçmeye yönlendirilmiştir” şeklinde konuştu.

Herkesin anadilinde eğitim alma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini savunan Akçay, bu konuda kararlı olduklarını söyledi.

Hükümetin, okullarda siyasi iktidar çizgisinde olmayan tek bir yöneticinin bile göre almaması için düğmeye basıldığını iddia eden Akçay, bütün okullarda tarihin en kapsamlı sendikal-siyasal kadrolaşma ve tasfiye operasyonu gerçekleştirildiğini savunarak “MEB, eğitimde yıllardır farklı kimlik, dil ve kültürleri yok sayan, din ve inanç istismarına dayanan, doğrudan dayatmacı politikalarının okullarda istediği gibi uygulanması için okul müdürlerinin tamamına yakınını kendi siyasal kadroları arasından belirlemiş, Eğitim Sen üyesi okul müdürlerinin yaklaşık yüzde 96’sı tasfiye edilmiştir” dedi.

Akçay, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan olan taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Kamusal, demokratik, bilimsel, laik ve anadilinde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır. Eğitimin bütün kademelerinde dini kurallara göre değil, bilimsel kurallara göre eğitim yapılmalı, kendi siyasal-ideolojik çıkarları için okullarda din ve inanç istismarı anlamına gelen uygulamalardan derhal vazgeçmelidir. Laik eğitim gerçek anlamıyla yaşama geçirilmelidir. MEB, öğrencileri özel okullara, meslek lisesi, imam hatip ya da açık liseye yönlendirmekten vazgeçmeli, TEOG yerleştirmeleri sürecinde yaşanan sorunlar en kısa sürede çözülmelidir. Eğitimde siyasi kadrolaşmaya, zorunlu rotasyon girişimlerine, angarya çalışma ve performans uygulamalarına derhal son verilmelidir. Öğretmen ve yardımcı hizmeti açıkları kapatılmalı, okullarda ve üniversitelerde angarya çalışma uygulamalarına, Eğitim Sen üyelerine yönelik soruşturma, sürgün ve görevden almalara son verilmelidir. Memur Sen'in imzaladığı ihanet sözleşmesi nedeniyle oluşan enflasyon kayıplarımız karşılanmalı, maaşlarımıza 2014 enflasyon farkı kadar “ek zam” yapılmalıdır. Kamu kaynaklan özel okullara değil, devlet okullarına aktarılmalı, eğitime yeterli bütçe, okullarımıza ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır.”

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68