banner80

Eğitim-Sen Soma Şehitlerini Andı

Eğitim-Sen Yatağan İlçe Temsilciliği, Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında hayatlarını kaybeden maden işçilerini andı. Eğitim-Sen Yatağan İlçe Temsilciliği üyeleri, Atatürk Anıtı önünde toplanarak Manisa’nın Soma ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamanın ardından çıkan yangında hayatlarını kaybeden maden işçilerini andı.

Eğitim-Sen Soma Şehitlerini Andı
 Burada bir basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Yatağan İlçe Temsilcisi Ali Akçay, Türkiye’de her yıl binlerce işçinin daha fazla kâr uğruna kölelik şartlarında çalıştırılarak can verdiğini öne sürdü.

İşletmelerde denetimlerin tam olarak yapılmadığını, işçilerin ise uzun mesai saatlerinde çalıştırıldığını öne süren Akçay, taşeronlaşmanın artması nedeniyle Türkiye’nin işçi mezarlığına dönüştüğünü söyledi.

Soma’da yaşamlarını yitiren maden işçilerinin özelleştirmenin ve taşeronlaştırmanın bedelini ödediğini öne süren Akçay, “Faili biliyoruz, sorumlularını tanıyoruz. Bu katliamın sorumlusu, işçilerin emeğine ve hayatına el koyan bu taşeron düzenini yasal hale getirenlerdir. Sorumlular, bir cinayet şebekesi gibi çalışan sermayeye teşvikleri peşkeş çekerken işçileri ucuz bir maliyet haline getirenler, yaşamlarına üç kuruş değer biçenlerdir. Yüzlerce işçinin can verdiği bu katliamın sorumlusu iş cinayetlerine ‘kader’ diyenlerdir. Gerekli önlem ve tedbirleri almak ve denetlemek yerine, bu ölümleri doğal gibi gösterip zaten madenciliğin fıtratında ölüm vardır diyenlerdir. Avrupa’nın bilmem neresinde 1800’lü yıllarda meydana gelmiş maden kazalarını örnek gösterip ne yapalım başka ülkelerde de bu kazalar oluyor, bizde de olması normaldir diyenlerdir. Halkın öz malı olan milli kaynaklarımızı özelleştirme adı altında yandaş sermayeye peşkeş çekenlerdir, bu canların sorumluları. Çok kâr edebilmenin en kolay yolu iş güvenliği tedbirlerini en aza indirmektir, ucuz ve kaçak iş gücüdür. Bu katliamın faili özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerini yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme, taşeronlaştırma sonucu Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azalmasıdır. Katliamın faili çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak 'işletmede her türlü önlem alınmıştı' diye açıklama yapan zihniyettir. Katliamın faili 15 yaşında çocuğun ölüm haberinin geldiği madenle ilgili 'mevzuata aykırı durum' olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı'dır. Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası 'güzel öldüler', bu mesleğin fıtratında ölüm vardır' diyerek yeni katliamları meşrulaştıran AKP hükümetidir” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türk Tabipleri Birliği ve tüm işçi sınıfını Soma’da yaşamlarını kaybedenler için ayağa kalkmaya davet eden Akçay; “290 gündür özelleştirmelere dur demek için direnen Maden-İş ve Tes-İş sendikalarının Yatağan şubeleri boşuna macera olsun diye direnmiyorlar. Özelleştirmenin sonunu nereye varacağını çok iyi biliyorlar. Özelleştirmenin emeği savunmasız ve aciz duruma getirdiğini dolayısıyla işverene kul köle yaptığını iyi biliyorlar.

Derhal failler cezalandırılmalı, özelleştirme idareleri kapatılmalı ve kamu mallarının satışı dururulmalı, işçilerin sağlığı ve güvenliğini yok sayan başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere sorumlular hesap vermelidir. Artık daha fazla ölümlerin yaşanmaması için, TBMM’de tartışılan ve taşeronluğu yasal hale getirecek torba yasa derhal geri çekilmeli, taşeron çalışma yasaklanmalıdır! Acımız ve öfkemiz büyüktür. Artık yaşanan iş cinayetlerine, bir can daha yitirmeye tahammülümüz yok! Şimdi birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirerek, emeğimizin ve hayatlarımızın yok sayılmadığı bir yaşam için mücadelemizi omuz omuza büyütme zamanıdır. Şimdi katliamların hesabını inadına insanca yaşam diyerek sorma günüdür” ifadesinde bulundu.

Grup, Soma’da yaşamını yitiren maden işçileri için saygı duruşunda bulunarak dağıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 20:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
işçi emekçi
işçi emekçi - 7 yıl Önce

teşekkürler eğitim-sen...

mehmet f
mehmet f - 7 yıl Önce

yüreğinize sağlık.

ormancı
ormancı - 7 yıl Önce

yüreğinize sağlik sevgili öğretmenler

SIRADAKİ HABER

banner68