Eğitim Sen’den kitap tepkisi: “Karanlığınıza Teslim Olmayacağız!”

Eğitim Sen Muğla Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitabın içinde seçilen bazı resimlere yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Eğitim Sen’den kitap tepkisi: “Karanlığınıza Teslim Olmayacağız!”

“Siyasi iktidarın toplumun tüm kesimleri üzerinden sürdürdüğü hegemonya inşasını kadınları hedef alan dil üzerinden devam ettirdiği bilinmektedir.” denilen açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ için hazırlatarak hizmet içi eğitimlerde rehber öğretmenlere dağıttığı kitapta; doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar anlatılırken, başı açık kadınlar çocuklara şiddet ve istismar uygularken, başı kapalı kadınlar şefkat gösterirken yer aldığı bazı görseller kullanılmıştır. Siyasi iktidarın toplumun tüm kesimleri üzerinden sürdürdüğü hegemonya inşasını kadınları hedef alan dil üzerinden devam ettirdiği bilinmektedir. ‘Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kapsamında hazırlanan kitapta kadınlara yönelik ayrımcı görseller, iktidarın ve MEB’in, en temel insani değerlerden, bilimsel eğitimi hedef alan en temel ilkelerden, karma eğitimi kaldırma girişim ve uygulamalarından, ağırlıklı olarak dini ‘değerler eğitimi’ni referans alan müfredattan, kadını, kız çocuklarını, toplumsal cinsiyet eşitliğini hedef gösteren yaklaşımdan ayrı ya da bağımsız değildir.” ifadeleri kullanıldı.

MEB’in cinsiyetçi, ayrımcı görsellere ilişkin yaptığı açıklamanın da açık bir itiraf niteliğinde olduğu ileri sürülen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Doğum günü kutlaması için birbirine sarılan öğretmenlere disiplin cezası uygulanması, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları etkinliklerinde öğrencilerin kıyafetlerine müdahale edilmesi, dini vakıf ve cemaatlerle protokol imzalanması vb. gibi uygulamalar genelde eğitim ve bilim emekçileri ve öğrencilerimiz, özelde kadınlar ve kız çocuklarının nasıl karanlık bir zihniyetin kuşatması ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. MEB’in cinsiyetçi, ayrımcı görsellere ilişkin yaptığı açıklama ise açık bir itiraf niteliğindedir. Görsellerin söz konusu dokümanda olduğunu kabul eden MEB ‘algı yaratmaya çalışanlar’ ifadesini kullanarak hem kamusal sorumluluğunu reddetmiş, hem de bu skandalı ortaya çıkaran basını hedef göstermiştir. Toplumsal barışı tahrip etme politikalarının bir örneği olarak kitaptaki resimler, farklı yaşam biçimlerini karşı karşıya getirerek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekten başka bir şey değildir. Bunun bizzat MEB eliyle yapılması vahim bir durumdur. Kadınları, türbanlı ve başı açık olarak ayırıp iyi ve kötü davranışları yakıştırarak kadınlara yönelik var olan önyargılar pekiştirilmekte, kadına yönelik şiddet iktidar eliyle yeniden üretilmeye çalışılmaktadır.”

Açıklama şu ifadelerle sona erdi:

“Kadınlara yönelik ayrımcılığın devlet eliyle uygulanması temel insan haklarına ve ‘Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi’ CEDAW’a temelden aykırılık oluşturmaktadır. MEB’in doğrudan doğruya siyasal mesajlar içeren böyle bir görsel kullanması açıkça ayrımcılıktır. Toplumsal yaşamın bütün alanlarında yaratılmaya çalışılan bölünme ve kutuplaşmanın ‘başı açık’ ve ‘başı kapalı’ kadınlar üzerinden yaratılmak istenmesi ve bunun için çocukların kullanılması kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Bu konu bütün yönleriyle incelenmeli ve sorumlular ortaya çıkarılarak gereken adımlar atılmalıdır. Eğitim Sen olarak kadınları hedef gösteren bu ayrımcı dile, ideolojiye karşı eylemlerimizle, hukuki mücadelemizle eşitlik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimiz bilinmelidir. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak için gerekli girişimlerde bulunacak, içine çekilmeye çalışıldığımız karanlığa asla teslim olmayacağız.” 

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68