Eğitim Var Ama Katılım Yok

Yatağan Toplum Sağlığı Merkezi'nin çeşitli hastalık ve sağlık sorunları hakkında halkı bilgilendirmek amacıyla düzenlediği seminerlere yeterli katılımın sağlanamaması seminerlerde yeni yöntemlerin uygulanmasına neden oldu. Çareyi diyabet ve obezite eğitimlerini birleştirmekte bulan yetkililer benzer eğitimlerin önemine vurgu yaptı.

Eğitim Var Ama Katılım Yok
 Yatağan Toplum Sağlığı Mer-kezi'nin, diyabet, KOAH, obezite gibi hastalıklar hakkında vatan-daşlara yönelik gerçekleştirdiği bilgilendirme seminerleri düzenli olarak devam ederken, Salı günü Yatağan Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen seminere yeterli katılım olmadığı görüldü. 
Yatağan Toplum Sağlığı Merkezi doktorlarından Gülşah Adar'ın sunumuyla gerçekleştiri-len seminerde “diyabet” ve “obezite, sağlıklı beslenme, hareketli” yaşam konuları ele alınırken, eğitimlere sadece Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerin yanı sıra birkaç meraklı vatandaşın katılması dikkat çekti. 
Normal şartlarda diyabet ve obezite seminerlerini iki ayrı bölüm halinde düzenlemeyi planladıklarını belirten Dr. Gülşah Adar; “Yatağan Toplum Sağlığı Merkezi olarak benzer eğitimleri düzenli olarak organize ediyoruz. Amacımız halkımızı sağlık sorunları hakkında bilgilendirmek ve izlenmesi gereken yollar hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamak. Bugün de diyabet ve obezite konulu iki ayrı semineri birleştirerek katılımcılarla bir araya geldik” dedi. 
Ayrıca Yatağan Toplum Sağlı-ğı Merkezi'nin daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla Yatağan'da eğitim veren okullarda görev yapan öğretmenlere de yöneldiği öğrenildi. 
Yetkililer tarafından yapılan açıklamada; “Genç nesil öğrenmeye ve uygulamaya daha yatkın. Bu nedenle öğretmenlere yönelik uyguladığımız seminerlerle çocuklara bilgi aktarımını sağlamayı amaçlıyoruz. Eğitimlerimize katılan her öğretmen yüzlerce öğrenciye hitap edebilir” denilirken, Salı günü Yatağan Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen eğitimlerde diyabet ve obezite gibi sağlık sorunları ele alınarak; 'Diyabet nasıl önlenir ?', 'Gizli şeker nasıl anlaşılır?', 'Gizli şeker nasıl önlenir?', 'İnsülin tedavisi ne zaman gerekir?', 'Obeziteden korunma yolları' ve 'Sağlıklı yaşam' gibi merak edilen konular hakkında bilgi verildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2013, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER