Ehliyet ve pasaportta yeni dönem başladı

Yatağan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürlüğü, kimlik işlemlerinin ardından pasaport ve sürücü belgesi işlemlerini de yapmaya başladı. Randevularını alarak kurumun Hükümet Konağı’ndaki birimine gelen vatandaşlar, birimin ilk işlemlerini gerçekleştirdi.

Ehliyet ve pasaportta yeni dönem başladı
Yatağan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürlüğü, kimlik işlemlerinin ardından pasaport ve sürücü belgesi işlemlerini de yapmaya başladı. Randevularını alarak kurumun Hükümet Konağı’ndaki birimine gelen vatandaşlar, birimin ilk işlemlerini gerçekleştirdi. Pazartesi gününden itibaren, artık resmi ve hususi pasaportlar il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinden, diğer umumi pasaportlar ve ehliyetler, ilçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebilecek.

Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, nüfus müdürlüklerinde yapılmaya başlanılan pasaport ve sürücü belgeleri işlemleri ile ilgili bilgi vererek, uygulamayla işlemlerin daha da hızlandırıldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın bir süredir ehliyet ve pasaport işlemlerinin Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınarak Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne verilmesi yönünde çalışma yaptığını hatırlatan Çiçek, “Bugün itibarıyla bu çalışma Türkiye genelinde nihayete erdi. Ehliyet ve pasaport işlemlerini artık Yatağan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürlüğü’nde yapılabiliyor. Umuma mahsus pasaport ve bütün ehliyet işlemleri artık ilçe nüfus müdürlüğünde yapılacak” dedi.

Çiçek, yeni uygulamanın hayırlı olmasını dileyerek, “Hükümetimizin böyle bir çalışma yapmasında ki asıl gerekçesi polisimizin asli vazifelerine daha fazla imkan tanınabilmesi, yani büro işlerinden polis biraz daha el çektiriliyor. Daha fazla sahada olan saha işlerine daha fazla personel ayırabilecek bir pozisyona gelecek. Kaldı ki bizim ilçe emniyet müdürlüğünde de nüfus pasaport işleri ile ilgilenen 2,3 polis memurumuz asli vazifesi olan önleyici kolluk ve adli kolluk vazifelerinde görev alabilecekler” diye konuştu.

İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürü Mehtap Demir ise, şöyle konuştu:

“2 Nisan 2018 tarihi itibariyle ehliyet ve pasaport işlemleri bize geçti. Yalnız bunlarda sadece umuma mahsus pasaportları vereceğiz. Diğerlerini il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü verecek.  Ehliyetlerin bütün sınıflarını biz vereceğiz. Kimlik kartı yine aynı şekilde parmak izi cihazlarımızda bu parmak izi cihazlarında ki bütün eşleşmiş olan parmak izlerini pasaportlarda, ehliyetlerde ve kimlik kartlarında kullanabileceğiz. Bu süreçte vatandaşların 1 adet biyometrik fotoğraflarına ihtiyaç var, daha sonra harcını vergi dairesi veya bankalara yatırıyorlar. Şuan sadece başvuruda biyometrik fotoğraf ile sürücü belgeleri için sağlık raporu lazım. Daha sonra sistem üzerinden bu sağlık raporları sisteme işlendiğinde onlara da ihtiyaç duyulmayacak. Vatandaşın sadece şuanda harcını yatırıp biyometrik fotoğraf yatırması yeterli olacak.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER