Ekmekte Yeni Dönem!..

Ekmekten konserveye, sucuktan süte kadar yüzlerce gıda maddesine renklendirici madde katmak 01 Temmuz itibariyle yasaklanırken yeni gıda kodeksine uygun ekmek üretimine ilçemizde de başlandı. Yatağan Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kuzu, “ilçemizdeki bazı fırınlar stoklarında bulunan unları tükettikten sonra bu uygulamaya dahil olacaklar” diye konuştu.

Ekmekte Yeni Dönem!..
 Ekmeğin sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilmesini öngören düzenleme önceki gün ülke genelinde olduğu gibi Yatağan'da da yürürlüğe girdi.
Yeni düzenlemeye göre, ekmek kepek oranı artırılıp tuz oranı azaltılmış halde satılacak. Ekmeğin sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla üretilmesini öngören düzenleme ilçemizde de yürürlüğe girdi. İmal ettiği ekmekleri yeni tebliğ çerçevesinde üreten fırıncı esnafı da, yeni ekmeğin beyaz ekmeğe oranla daha sağlıklı olduğunu belirtiyor.
Cumhuriyet Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Belediye Fırını işletmecisi Seyfullah İpek, yeni düzenleme ile ekmekteki kepek oranı artırılarak tuz oranında düşürüldüğünü kaydetti. Kepek oranı yüksek ekmeğin sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirten İpek, “Özellikle sindirimi sistemi açısından daha iyi bir ürün olmasının yanında diyabet hastaları için de ideal bir ekmek türüdür. Yeni uygulamayla ilgili müşterilerimizden de olumlu tepki aldık. Artık halkımız aldığı ekmeği gönül rahatlığıyla tüketecek” dedi ve yaklaşık 2 aydan bu yana uygulamaya uygun ekmek ürettiklerinin altını çizerek, "Beyaz ekmek sağlığa zararlıydı gibi bir algı yanlış olur. Yeni tebliğe göre ürettiğimiz ekmeklerde protein zenginliğinin eskisine oranla daha fazla olduğu söylenebilir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER