Emek Bürosu'ndan Tepkili Kutlama

CHP Yatağan Emek Bürosu 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı yapılan basın açıklamasıyla kutladı. Emek Bürosu yönetimi tarafından yapılan açıklamada taşeronlaşma ve özelleştirme konularına tepki gösterildi.

Emek Bürosu'ndan Tepkili Kutlama
 CHP Yatağan Emek Bürosu Yönetimi, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı yapılan basın açıklamasıyla kutladı ancak, yapılan açıklamada özellikle taşeronlaşma ve özelleştirme konularına tepki gösterilmesi dikkat çekti.

Emek Bürosu yönetimi tarafından yapılan açıklamada; “1Mayıs işçi bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmaktadır.

İlk (1 Mayıs) ABD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele, 1889'da milletler arası işçi kardeşliği teşkilatının Paris Kongresi'nde işçilerin ortak bayramı kabul edildi.

Türkiye'de 1 Mayıs 1923 yılında yasal olarak işçi bayramı ilan edildi.1935 yılında 1 Mayıs'a ''Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.2008 Nisan'ında,1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi.2009 Nisan'ında TBMM'ne verilen önergeyle tekrar resmi bayram kabul edildi.

Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüz yılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.

Emeğe yönelik saldırıların arttığı bir dönemde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü daha bir anlam taşımaktadır.

Taşeronlaşma ve özelleştirmeler durdurulmalı, tazminatların fona aktarılma düşüncesinden vazgeçilmeli, örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalı ve işçi kıyımlarına son verilmelidir.

1 Mayıs İşçi Bayramı sınıf dayanışmasının öne çıkarılacağı, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayramının dalgalandıracağı, emperyalizme karşı dayanışma içinde olacağı bir gündür.

Kamuda toplu iş sözleşme görüşmelerinde sendikaların alacağı her türlü eylem kararlarının yanında olup her zamanki gibi destek olacağız.

1 Mayıs 1977'de Taksim'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği toplu katliamının bir an önce açıklığa kavuşması ve bir daha böyle katliamların yaşanmaması dileği ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü birlik, kardeşlik dayanışması içinde en yüce değer olan emeğin, alın terinin, üreterek çalışma gücünün kutlandığı bu günde tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü Cumhuriyet Halk Partisi Emek Platformu olarak kutlarız.

Yaşasın 1Mayıs Dünya İşçiler ve Emekçiler dayanışması

 Yaşasın 1 Mayıs İşçi Bayramı” denildi.                  

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER