Emek Büro;‘Topyekun Mücadeleye Hazırız’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Yeniköy, Yatağan ve Kemerköy Termik Santralleri’nin tek grup halinde özelleştirileceğine yönelik açıklamalarda bulunmasının ardından, Yatağan’dan gelen tepkilere CHP Emek Bürosu üyeleri de ortak oldu. Özelleştirmeye karşı topyekun mücadele verileceğini belirten Emek Bürosu üyeleri adına konuşan Mehmet Can; “Özelleştirme girişimlerine karşı topyekun mücadeleye hazırız” dedi.

Emek Büro;‘Topyekun Mücadeleye Hazırız’
 Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ)’de yaşanan özelleştirme tedirginliği işçi sendikalarının yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan İlçe Teşkilatı Emek Bürosu üyelerini de harekete geçirdi. 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Yeniköy, Yatağan ve Kemerköy Termik Santralleri’nin tek grup halinde özelleştirileceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan CHP Emek Bürosu Başkanı Mehmet Can, bütün Yatağan halkının iş yerlerine sahip çıkması gerektiğini belirterek yaptığı açıklamada; “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başkent Gaz’ın Torunlar Enerjiye devri töreninde Ö.İ.B’nın ilk olarak Haziran ayı içinde Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali’nin ve tek grup halinde Muğla Yeniköy-Yatağan-Kemerköy Termik Santralleri’nin ihale ilanına çıkacağına belirtti. Bu açıklamadan sonra YEAŞ ve GELİ işçileri 17/06/2013 Pazartesi günü AKP iktidarına ilk uyarısına yaptı ve bu iş yerlerinin sahipsiz olmadığına gösterdiler. Bu özelleştirme durduruluncaya kadar Sendikalarımızın almış olduğu tüm kararları CHP Emek Bürosu olarak destek verip Halkımızın da desteğiyle birlikte top yekün mücadele edeceğiz. Tüm halkımızın bu konuda daha duyarlı olması ve stratejik önem taşıyan Enerji santrallerimizi ve yer altı madenlerimize sermaye gruplarına peşkeş çekilmesine hep birlikte dur demeliyiz. Unutmamalıyız ki bu işyerleri zarar eden değil kâr eden kurumlardır. Nasıl ki bu iş yerlerinde çalışan büyüklerimiz biz çalışanları ve Yatağan geçliğine bu iş yerlerine bıraktıysa aynı şekilde bizlerde gelecek kuşaklara taşımalıyız. Özelleştirme örneğini en yakın zamanda Seyitömer’de hep beraber gördük. Daha önce’de Yatağan’da özelleştirilen Süt ve Yem Fabrikalarının ne hale geldiğini görüyoruz. YEAŞ ve GELİ çalışanları Yatağanın gelişiminde ve esnafın kalkınmasında katkısının olduğu aşikardır. Özelleştirme olursa her kesim zarar görecektir. Çünkü burada çalışanların bir anda buradan göç yapması büyük boşluk oluşturacaktır. Onun için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Yaşasın haklı ve onurlu mücadelemiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2013, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER